Bude v Ostravě Americká základna?

Alexandr Vondra v nominačním projevu na sjezdu ODS vyzval k vybudování americké letecké základny Trump Air Force Base v Mošnově na Ostravsku, pomůže to prý místní zaměstnanosti kvůli programu dekarbonizace průmyslového regionu! Naprosto patetický a provokační výkřik na volebním sjezdu, nebo naopak pokusný balónek nálad ve společnosti? V celé oblasti Mošnova se v poslední době renovují mosty a mostky i na zapadlých silnicích, a to za účelem zvýšení jejich nosnosti, i když nejde o vytěžované silniční tahy! Na letišti byl v posledních letech utlumován civilní letecký provoz, rušeny letecké civilní spoje, jako kdyby už je tam nikdo nechtěl a měly uvolnit prostor jinému využití letiště!

Alexandr Vondra během svého nominačního projevu na volebním sjezdu ODS o minulém víkendu odpálil doslova bombu, která již zarezonovala i na velvyslanectví Ruské federace v Praze. Ve svém nominačním projevu na pozici předsedy ODS totiž v bodě č. 7 svého plánu navrhl [1], aby na letišti v Ostravě – Mošnově, kde dnes funguje civilní mezinárodní letiště Leoše Janáčka, byla vybudována americké letecká základna. Poláci už mají americkou raketovou základnu Fort Trump, takže Česká republika by mohla mít v Mošnově americkou leteckou základnu Trump Air Force Base.

Podle Vondry by to prý pomohlo těžce zkoušenému regionu, kde vlivem dekarbonizace a utlumování těžby uhlí bude vzrůstat nezaměstnanost. Tento výrok na sjezdu ODS vyvolal bouřlivý a nadšený potlesk. Ne však v případě KSČM, kde Kateřina Konečná varovala, že pokud se opravdu někdo pokusí takovou základnu v Mošnově vybudovat, KSČM bude bojovat. 

Každý rok přilétají na podzim, obvykle v září, do Mošnova letadla NATO na leteckou přehlídku. Existuje však již velmi dlouho podezření mezi místními lidmi, že jde pouze o maskírovku, kdy NATO nechce vzbudit paniku v České republice, že se chystá výstavba letecké základny v Mošnově, takže na letišti provádí pokusné vzlety a přistání obrovské americké bombardéry B-52 jako v rámci leteckých dnů, ovšem ve světle výroků Alexandra Vondry to najednou dostává úplně jiný výraz a souvislost. Letiště Ostrava – Mošnov je totiž opravdu příhodné pro přistávání velkých transportních a bombardovacích letadel NATO, takže využití letiště pro americkou leteckou základnu je nabíledni. Letiště je v současné době v civilním režimu a funguje jako Mezinárodní letiště Leoše Janáčka. Jenže, místní lidé vědí, že letiště na tom není dobře, a že by se letiště mohlo úplně změnit a dostat pod armádu.

Zdroj AE News