Z Číny se šíří virus, který děsí celý svět.

Z Číny se šíří nový druh koronaviru, na který neexistuje žádný lék. Může se projevit jen jako chřipka, ale pro lidi s oslabenou imunitou je smrtelný. Během ledna se jím nakazily téměř tři tisíce lidí a přes 80 z nich zemřelo. Čína zrušila oslavy Nového roku a do karantény uvalila několikamilionová města. Přesto se už virus označovaný jako 2019n-Cov dostal do USA, Kanady, Austrálie i Evropy.

Nově objevený typ koronaviru nese název 2019-nCov a patří do stejné rodiny virů jako SARS nebo MERS. Způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Každým dnem počet nakažených koronavirem roste, schopnost viru šířit se stále stoupá. Lékaři už přišli na to, že virus se přenáší z člověka na člověka snadno jako chřipka. Ukázalo se, že pacient je nakažlivý ještě předtím, než se u něj projeví symptomy. Proto může být nakažených lidí mnohem více. Odborníci odhadují, že do kontaktu s virem přišlo více než 30 000 lidí.

Čínské úřady se snaží zabránit šíření nákazy tím, že se pokoušejí izolovat ohniska nákazy. V karanténě se ocitly miliony Číňanů. Zvýšené bezpečnostní opatření na letištích a v přístavech zavedly desítky zemí. Cestujícím z Číny lékaři měří teplotu a sledují sebemenší známky onemocnění. V případě zdravotních obtíží může dojít k vyloučení cestujícího z přepravy a preventivnímu umístění do karantény, informuje české ministerstvo zahraničních věcí.

Jaké jsou příznaky viru?
Kašel, dušnost a zvýšená teplota. Mírnější případy se podobají obyčejné chřipce nebo horšímu nachlazení. V pátek ale čínské úřady informovaly o případech, kdy se nákaza projevovala také průjmem.

Jak moc je virus nebezpečný a dá se léčit?
Léčit se dají pouze příznaky. Na virus nefungují antibiotika ani běžné léky proti chřipce. Nebezpečí onemocnění závisí na zdravotním stavu pacienta. Může odeznít jako chřipka, starší osoby nebo lidé se slabou imunitou mohou viru podlehnout.

Jak Čína zvládá nárůst nakažených?
Epicentrum nákazy, čínskou provincii Chu-pej, trápí enormní nedostatek lékařských pomůcek a lůžek v nemocnicích. Ve Wu-chanu se proto urychleně budují dvě nemocnice s kapacitou 1000 a 1300 lůžek. První z nich má být hotová 3. února, druhá za tři týdny.

Zdroj ČTK