Hokejový zápas na Rýmařovském ZS – Akademici Plzeň a Univerzita Palackého v Olomouci skončil 2:1

Utkání univerzitního hokeje přineslo napínavý střet

Zima, déšť, a hlavně pořádná bitva z obou stran. Winter Classic, tedy utkání pod širým nebem, mezi univerzitními hokejovými týmy Akademici Plzeň a Univerzitou Palackého v Olomouci dopadlo lépe pro první jmenované. Z Rýmařova si do Plzně odvezli těsnou výhru 2:1, když se až v posledních minutách zápasu trefil Štěpán Hanzlík.

Pro některé hráče se jednalo o premiérový zápas pod širým nebem, jiní už jej zažili – podmínky zde ale měli všichni stejné. „Utkání pod širým nebem je vždy něco jiného. Tady je například i menší střední pásmo, takže přechody jsou rychlejší,“ zhodnotil specifika rýmařovského kluziště hlavní olomoucký trenér Radim Zbránek.

Oba týmy začali zápas svižně. Nejdříve se ve třetí minutě trefil za Olomouc Mikuláš Rimmel a ani Akademici s odpovědí dlouho neváhali. Jen o tři minuty později si vypracoval příležitost Jakub Faschingbauer, když se ocitl sám před brankářem a úspěšně zakončil střelou do levého rohu branky. Stav 1:1 se poté v první třetině již nezměnil, ovšem oba týmy poskytly více než dvěma stovkám diváků výbornou podívanou.

Oba celky si vzájemně vypracovávaly příležitosti, skoro hned měl po brance Faschingbauera možnost Hřebík, který měl v zápase zlatou helmu pro nejlepšího střelce v plzeňském týmu. Ve třinácté minutě se pokusil na olomouckého brankáře otočkou kolem brány vyzrát Hájek, i tento pokus byl ovšem díky skvělému zákroku Ondřeje Horvátha neúspěšný. Ke konci třetiny se puk nacházel především v plzeňském obranném pásmu, ovšem gól se ani jednomu z hráčů Univerzity Palackého trefit nepodařil.

Góly nepadaly ani ve druhé třetině zápasu, ačkoliv obě strany na sebe vyvíjely značný tlak. Za Olomouc si vypracovali příležitosti například Janečko, Cach, Hajšman se dokonce ocitl sám před brankou soupeře, ovšem ani jemu se nezadařilo. Pro Akademiky se naskytla největší příležitost, když po faulu Dominika Cacha hráli přesilovou hru. Olomoučtí se při ní na nic nezmohli, ani jednou nevyhodili puk ze svého obranného pásma. Ani tato akce ovšem Plzni gól nepřinesla.

Jinak se nevyvíjela ani většina poslední třetiny, při které zároveň začalo pršet. Oba týmy tak nesoupeřili pouze mezi sebou, ale také s obtížnými podmínkami, které voda na kluzišti vytvořila. „Hrálo se mi tu docela dobře, myslel jsem, že to bude horší, ale na začátku zápasu mě to fakt překvapilo. Pak už to bylo horší, jak začalo pršet, pak už to nebyl hokej, ale taková plácaná,“ zhodnotil Jakub Sysel, plzeňský obránce.

Podobný názor měl také olomoucký útočník Dominik Cach, který za svůj tým nosí zlatou helmu nejlepšího střelce týmu. „Bylo to tu pod širým nebem super, i když počasí moc nepřálo, když během druhé třetiny začalo pršet. Přišlo tu hodně lidí, to se mi taky líbilo,“ vyjádřil se.

Do poslední třetiny lépe vstoupili hráči Olomouce, díky dvěma přesilovým hrám. Ovšem navzdory tomu, že se první polovina třetiny odehrávala především v obranném pásmu Plzně, nedokázali vstřelit jediný gól. Od druhé poloviny se začala situace obracet – Akademici získali velkou příležitost v podobě hry pět na tři. Ačkoliv jí nedokázali využít, přece jen se začali v zápase více prosazovat. Další přesilovou hru už si poté ujít nenechali a dvě minuty před koncem třetiny trefil Hanzlík vítězný gól na 2:1.

Utkání potvrdilo výbornou formu Akademiků po novém roce. Již se jim letos podařilo porazit druhý tým tabulky, Masarykovu univerzitu, a s BO Ostrava Vítkovice Steel padli dvakrát až po prodloužení navzdory nízkému počtu hráčů, kteří do utkání vyrazili. „Myslím, že gólmani chytali výborně, my jsme byli aktivnější, na závěr pak i šťastnější. Počítali jsme s tím, že ani jeden tým tady netrénoval, tak jsme měli oba stejné podmínky,“ zhodnotil zápas Tomáš Ceperko, trenér Akademiků. „Na to, že to bylo kluziště venku, tak byl led velmi kvalitní, čekal jsem to horší, od pořadatelů to byla dobrá práce,“ ohodnotil ještě hru pod širým nebem.

Je velmi pravděpodobné, že se nejednalo o poslední zápas univerzitního hokeje, který rýmařovští fanoušci uvidí. „Jednáme o tom, že bychom tu hráli zase, jsme tomu otevření,“ vyjádřil se Dominik Pudelka, předseda klubu HC Univerzity Palackého v Olomouci. Pokud vše vyjde, mohli by v Rýmařově hrát již příští sezónu.

HC Univerzita Palackého v Olomouci : Akademici Plzeň – 1:2 (Rimmel; Faschingbauer, Hanzlík)