Loni byly v Česku vyloupeny tisíce domů, objasněná je jen čtvrtina

Jeden z nejhorších pocitů je, když se člověk vrátí utahaný z práce domů a nalezne byt nebo dům vybílený od zlodějů. V roce 2019 se podle aktuálních policejních dat stalo několik tisíc vloupání, objasnit se ale podařilo asi jen čtvrtinu. Podívejte se, kde leží nejvíce postižené oblasti.

Celkem 4892 vloupání do bytů a rodinných domů se loni odehrálo v České republice. Které oblasti jsou ale nejvíce zasažené nenechavými prsty zlodějů ukázal až portál Mapa Kriminality, který na základě policejní dat vypočítal index kriminality, což je poměr trestných činů na deset tisíc obyvatel. Celorepublikový index je 4,7.


Vysoká kriminalita na úrovni obvodních policejních oddělení je především na jihovýchodě Prahy, kde na přelomu loňského a letošního roku došlo k sérii vloupání.

Nejvyšší index vloupání tam byl v okolí Jesenice, kde dosáhl hodnoty 38,8 (39 vloupání), největší počet krádeží se odehrál v Říčanech, a to 70, index dosáhl hodnoty 22,9. Vysoký poměr vloupání na počet obyvatel byl i v okolích oblastech, například Kamenice dosáhla indexu 29,7 (44 vloupání), Čerčany 17,1 (17 vloupání), Jílové u Prahy 13,6 (28 vloupání). Výjimkou jsou Průhonice s indexem 2, kde se stalo jen jedno vloupání.

Máte zkušenosti s vloupáním?

Ano, vloupali se k nám4 hlasyStalo se to známým či někomu v rodině4 hlasyZatím ne, naštěstí8 hlasůHlasovalo 16 lidí.
Vůbec nejvyšší index má okolí Bartolomějské ulice v Praze. Index dosáhl závratných 40,5, krádeží se tam odehrálo 15. Absolutně nejvíce krádeží, a to 91, se stalo na území obvodního oddělení Plzeň 2, které zahrnuje Plzeň-Slovany, Starý Plzenec, Šťáhlavy a okolní obce. Index je 18,4. Ovšem i v dalších částech Plzně se objevují vysoké hodnoty indexu a počtů vykradených domů a bytů. Plzeň-Bory mají index 33,2 a 87 vloupání, v Plzni-Střed se stalo 47 vloupání s indexem 39,8.


Na mapě kriminality je patrná trojúhelníková oblast, kde se v Čechách stalo loni nejvíce vloupaček. „Trojúhelník zločinu“ má severní hrot v Mnichově hradišti na Mladoboleslavsku, táhne se pak k Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a třetím vrcholem je Plzeň a její okolí.

Trojúhelníková oblast s vysokým indexem kriminality. Čím tmavší barva, tím vyšší index:


Na okresní úrovni je situace nejhorší právě v oblasti pod územním odborem Praha Venkov-Jih, který zahrnuje západní část okresu Praha-východ a východní část Prahy-západ. Policie tam eviduje 211 vloupání s indexem 23,8. Následuje Berounsko s indexem 16,9 a 144 vloupáními a Plzeň s indexem 15,7 a 290 vloupáními.

Jičínsko s indexem 0,9 a 7 vloupáními, Svitavsko s indexem 0,9 a 9 vloupáními a Jesenicko s indexem 1,2 a 5 vloupáními jsou naopak nejbezpečnějšími regiony.

Podle policejních dat se podařilo celkem objasnit 1338 případů, což dělá 27,4 procenta včetně dodatečně objasněných trestných činů.

Oblast Praha Venkov-Jih si drží prvenství i ve vloupání do chat a chalup, a to jak indexem 9,1, tak absolutním počtem trestných činů, které dosáhly počtu 81. Celorepublikový index je přitom 1,6. Na druhém místě je Jablonecko s indexem 7,1 a 64 vloupáními a Příbramsko s indexem 6,2 a 68 vloupáními.

Zdroj TNCZ