Na Bruntálsku vítr láme stromy a větve, necelých 300 domácností bylo bez proudu

BRUNTÁLSKO | Do České republiky a Moravskoslezského kraje dorazil extrémně silný vítr. Na horách může dosahovat až síly orkánu. Na Bruntálsku začíná už postupně sílit. Láme stromy a větve.

Společnost ČEZ řeší i nadále několik poruch na vysokém napětí. Především v lokalitě Ludvíkova a Karlovy Studánky na Vrbensku a Suché Rudné na Bruntálsku.

Už 140 výjezdů mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního večera do pondělního dopoledne (10.20 hodin). Jejich počet během pondělního dopoledne dál roste. “Především šlo tradičně o odstraňování spadlých stromů, v mnoha případech i o provizorní upevnění či stržení uvolněné plechové střešní krytiny,” řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Téměř pět desítek výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Frýdek-Místek, více než tři desítky na Opavsku a Novojičínsku, méně na Bruntálsku a v okrese Ostrava-město, nejklidněji je zatím na Karvinsku (7).

Ze silného větru jsou na trase mezi Zlatými Horami, Heřmanovicemi a Vrbnem pod Pradědem popadané větve ze stromů. Na silnici z místní části Jelení v Holčovicích do Karlovic na Vrbensku jsou spadlé stromy přes silnici.

Regionální vlaky mají od rána v průměru 10 minut zpoždění. Společnost ČEZ řeší několik poruch na vysokém napětí. Bez proudu bylo necelých 300 domácností (odběratelů) v Ludvíkově, Karlově Studánce na Vrbensku a Suché Rudné na Bruntálsku.

Například v Rudné pod Pradědem byl od třetí hodiny ranní silný vítr, od osmi už je klidněji. U tamní základní školy spal strom. Obec ho odstranila vlastními silami, jak informovala na Facebooku STA Bruntálsko čtenářka Viera Hanáková.

Šest desítek výjezdů již mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního večera do pondělního rána (7.30 hodin) a je předpoklad, že jejich počet během pondělního dopoledne dál viditelně poroste.

STA