Dopad koronaviru: Pětina lidí nemá finanční rezervy ani na měsíc

Pro nemalou skupinu Čechů může mít současná koronavirová krize velký tvrdé následky. Bezmála pětina lidí totiž se svými úsporami nevystačí ani měsíc. Vyplývá to z průzkumu Češi a finanční rezervy, který pro Modrou pyramidu provedla nezávislá výzkumná agentura Ipsos.

Se svými finančními rezervami podle průzkumu vystačí alespoň půl roku téměř čtvrtina Čechů. Na čtvrt roku pak necelá třetina a minimálně měsíc přibližně další čtvrtina. Celkem 19,5 procenta lidí, tedy bezmála pětina, pak se svými financemi nevystačí prakticky vůbec.

„I toto nelehké období, které nyní v souvislosti s šířením nákazy koronaviru COVID-19 prožíváme, s sebou logicky přináší otázku financí, tedy zda mají lidé pro všechny případy naspořeno. Z našeho průzkumu jsme zjistili, že skoro 20 procent lidí by s financemi nevystačilo. Jde především o mladé lidí do 35 let,” řekl generální ředitel Modré pyramidy Pavel Jirák.

Průměrných 2720 uložených korun

Podle obecných doporučení ekonomů by přitom domácnosti měly mít pro případnou krizi úspory, které by jim umožnily „přežít“ minimálně tři měsíce. Jenže to je spíše teorie, mnohé rodiny přežívají z výplaty do výplaty a na finanční rezervu jim peníze nezbývají, anebo jen málo.

I tak si naprostá většina Čechů snaží každý měsíc uložit stranou aspoň malý obnos. Ukázal to jiný průzkum Money Matters agentury IMAS pro Českou spořitelnu z konce loňského roku. Více než tři čtvrtiny lidí totiž uvedly, že odkládání peněz stranou je pro ně důležité. Pouze pět lidí ze sta vůbec nespoří.

Jenže jde o to, kolik peněz si lidé mohou dovolit dát stranou. Průměrná výše měsíčních úspor Čechů se vloni dostala na částku 2720 korun, přičemž oproti roku předchozímu se zvýšila o 233 korun. Podíl úspor na hrubých příjmech se přitom dlouhodobě pohybuje kolem 10 procent.

Úspory do 10 tisíc korun

Jenže průměr znamená to, že existuje nemalá skupina lidí, kteří si z nejrůznějších důvodů neukládají ani oněch 2720 korun. Ostatně podle zhruba měsíc starých údajů Českého statistického úřadu mělo 20 až 25 procent domácností úspory do 10 tisíc korun. Týká se to přitom právě nižších tříd, tedy profesí, které jsou aktuální koronavirovou krizí zasažené nejvíce.

„V Česku máme pět a čtvrt milionu lidí, kteří pracují. 750 tisíc z nich jsou lidé v přímo ohrožených profesích, a to vynechávám ty, co zůstali doma s dětmi, nebo ty, co omezili provozy ,dobrovolně´. A z těch 750 tisíc lidí je 40 procent, tedy přes 300 tisíc těch, co nemají žádné úspory a jsou tak ohroženi bezprostředně,“ sdělil Českému rozhlasu sociolog Martin Buchtík, ředitel agentury STEM.

I tak podle už citovaného průzkumu nezávislé výzkumné agentury Ipsos pro Modrou pyramidu popisuje svou současnou situaci jako dobrou nebo spíše dobrou téměř 60 procent dotázaných. A jen zhruba 6,5 procenta jako špatnou.

Zdroj: https://faei.cz/