Přehled testovaných léků na COVID-19. Některé mají překvapivý úspěch

S vakcínou na očkování proti koronaviru lze podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počítat za 12-18 měsíců. Lékaři po světě se proto uchylují ke zkoušení již zavedených léků původně určených na jiná onemocnění. A některé z nich mají překvapivý úspěch.

Článek

Lék na ebolu: Remdesivir

Remdesivir byl původně určen k léčbě eboly, ale může se z něj stát průkopník mezi potenciálními léky v boji proti COVID-19. Nadšení pochází ze studií, podle nichž remdesivir působí proti onemocněním z jiných typů koronavirů SARS a MERS. Ty jsou oba smrtelnější, ale méně infekční než COVID-19.

Lék podle Guardianu viru znemožňuje replikování uvnitř buněk. To znamená, že bude s největší pravděpodobností nejefektivnější, když se nemoc zachytí v zárodku a virus se stále reprodukuje v horních dýchacích cestách. Pokusy o zhodnocení přínosu remdesiviru k boji s koronavirem probíhají v USA i Asii. První výsledky by měly spatřit světlo světa dubnu.

Užití experimentálního léku Remdesivir tento týden dočasně povolilo i české ministerstvo zdravotnictví. Americká firma Gilead, která ho vyrábí, schválila jeho využití u pacienta, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v kritickém stavu. Společnost lék již odeslala do Česka.

Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že vláda by pro lék poslala armádní speciál. Mluvčí nemocnice nicméně řekla, že o tom nemá informace.

Lék na malárii: Chlorochin

Chlorochin je levný, široce dostupný lék, který se běžně používá od roku 1945 proti malárii a jiným nemocem. Laboratorní studie zjistily, že antivirový lék alespoň v petriho misce proti koronaviru účinkoval. Výsledky z francouzské studie u 24 pacientů, oznámené tento týden, naznačují, že by mohl urychlovat zotavení.

Základem studie bylo srovnání stavu pacientů, kterým byl lék podán a kterým nikoliv. Po šesti dnech bylo podle webu The Guardian na koronavirus pozitivních 25 % pacientů, kteří lék dostali a 90 % těch, kteří jej nedostali. Chlorochin patří mezi čtyři léčiva testované v rámci mezinárodního klinického studie, které ve středu vyhlásila WHO.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nicméně varoval před neuváženým užíváním léků s chlorochinem při obavách z nákazy novým koronavirem. Upozornil, že není doloženo jejich preventivní působení a hrozí nežádoucí účinky. SÚKL tak reagoval na zprávy na sociálních sítích i na kritiku a výzvy, že by měl přípravky rychle zajistit.

Aby se léčivé přípravky dostaly v ČR na trh, musí mít registraci. Při registračním procesu se podle SÚKL posuzuje bezpečnost, účinnost, kvalita, dávkování, ale i možné vedlejší účinky.

SÚKL@SUKLcz

Upozorňujeme na neuvážené užívání chlorochinu. Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19.

Lék na HIV: Kaletra

Kaletra je kombinací dvou antivirových léčiv, lopinaviru a ritonaviru, které se běžně používají k léčbě HIV. WHO zahrnula Kaletru do mezinárodní studie zahájené tento týden.

Laboratorní studie naznačují, že by lék mohl nemoc COVID-19 potenciálně léčit. Jedna z prvních velkých studií s 200 vážně nemocnými pacienty z Číny ale nezjistila velký přínos. Podle webu The Telegram je však možné, že lék by mohl účinkovat u pacientů, u nichž se nemoc neprojevuje tak silně.

Lék na chřipku: favipiravir

Povzbudivé výsledky lék favipiravir, který v Japonsku běžně využívají k léčbě nových typů chřipky, prokázal v klinických studiích v Šen-cenu a Wu-chanu. jichž se zúčastnilo 320 pacientů.

35 pacientů, kterým byl tento lék podán, se podle japonské televize NHK z koronavirové nákazy vyléčilo již po čtyřech dnech. 45 pacientů lék nedostalo a léčba trvala průměrně až 11 dní. Rentgenové paprsky navíc potvrdily, že stav plic se zlepšil přibližně u 91 % pacientů léčených favipiravirem a jen u 61 % těch, kteří lék neužívali.

Lék na artritídu: Actemra

Švýcarská firma Roche ve čtvrtek oznámila, že se přidává k hledání léku na COVID-19. Lék Actemra chce vyzkoušet na 330 pacientech po celém světě, pokus má začít začátkem dubna.

Protizánětlivý lék už testovali lékaři v Číně na pacientech se závažnou reakcí.

Ruský pokus o vakcínu

Ruští vědci začali v laboratořích na Sibiři testovat prototypy vakcín proti novému koronaviru, který vyvolává nemoc COVID-19. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na úřad Rospotrebnadzor, který působí jako regulátor spotřebitelského trhu.

Výzkumníci z vědeckého střediska Vektor u Novosibirska podle úřadu vyvinuli prototypy vakcín na základě šesti různých technologických platforem a začali je v pondělí testovat s cílem zjistit jejich účinnost a dávkování.

„Pro takové studie se nejčastěji používají laboratorní myši a potkani, používají se také fretky, nižší primáti a další laboratorní zvířata,“ uvedl Rospotrebnadzor. Vědci podle něj očekávají, že bude možné začít s očkováním v posledních třech měsících letošního roku.

WHO říká, že zatím neexistuje preventivní vakcína a medikamenty, které by COVID-19 léčily.

Zdroj: Seznam. cz zprávy