Moravská firma vyvinula novou soupravu pro diagnostiku koronaviru. Pokryje domácí poptávku a bude i na vývoz

Brněnská firma Elisabeth Pharmacon vyvinula třetí diagnostickou soupravu pro zjištění koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19. Do laboratoří ji začne dodávat na konci příštího týdne. Souprava umožní běžnou diagnostiku či ověření nejasných výsledků z předchozích testů jinými typy souprav, řekl výkonný ředitel firmy Omar Šerý. Výrobní kapacita firmy je 50.000 sad denně, což postačuje k pokrytí poptávky českého trhu i k vývozu do zahraničí.

V laboratořích se již využívají dvě soupravy, které firma vyvinula, pro základní vyšetření vzorků. První je určena pro 100 analýz, druhá pro 500 analýz, díky čemuž se snižují náklady na logistiku a šetří se místo na uskladnění v laboratořích. Třetí nová souprava může sloužit i jako záložní. “Výsledek je možné stanovit zhruba za hodinu a půl u všech typů souprav,” uvedl Šerý.

Jednoduchý a spolehlivý test

Třetí souprava je zaměřená na tři cíle v genomu viru tak, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace. Jsou zároveň odlišné od detekčních cílů prvních dvou souprav. “Souprava také obsahuje unikátní interní kontrolu na bázi RNA. K dalším výhodám patří skutečnost, že je analýza jednoduchá na provedení a dělá se v jedné zkumavce, čímž se šetří laboratorní práce a čas a zároveň se snižuje riziko kontaminace laboratoře,” uvedl Šerý. Reakce laboratoří na testovací soupravy je podle něj zatím pozitivní a výrobce jen výjimečně čelí dotazům. “Chtěli jsme, aby byl test jednoduchý a spolehlivý, což se nám podařilo,” uvedl Šerý. Na výzkumu a vývoji soupravy se podíleli čtyři pracovníci, kteří nyní pokračují v dalším vývoji testů na koronaviry.

Testovat lze i vzorky odebrané z prostředí

Testovat lze soupravami různé vzorky, a to stěr z nosohltanu, vykašlaného hlenu, slin, krevního séra, plazmy, ale také stolice nebo vzorky z prostředí, jako je splašková voda atd. Jaká je cena testovací soupravy, Šerý neuvedl s ohledem na konkurenční boj. Kromě Česka míří výrobky z Brna převážně do zemí Evropské unie, zájem je i v Africe, na Středním Východě a v Jižní Americe.

Firma nadále vyrábí i jiné testovací sady, které měla v portfoliu dříve, nicméně zájem o ně je nyní nižší kvůli tomu, že se v nemocnicích dělá méně běžných diagnostických vyšetření. Zároveň firma omezila činnost vlastní laboratoře, kam se lidé chodí testovat, a to pouze na analýzy klíšťat a močových infekcí. Na trhu působí firma od roku 2001.

Zdroj: ČTK