Němci otevřou 95 procent obchodů. Česko otálí.

Vyplatí se v uvolňování ekonomiky spíše opatrnost, nebo odvaha? Ukáže se na srovnání Česka a Německa.

Zatímco v Česku je podíl nakažených z provedených testů jen minimální, ale pravidla pro uvolňování otevírání obchodů jsou pomalá, v Německu, kde je nakaženo třikrát více lidí na milion obyvatel, se v pondělí 20. dubna otevírá většina obchodů. Limit je 800 metrů čtverečních prodejní plochy. V České republice se mají otevírat obchody o velikosti do 200 metrů až od dalšího týdne, od pondělí 27. dubna. Výjimku mají jen autobazary a autosalony

V sousedním Rakousku dokonce už v úterý 14. dubna mohli otevřít obchodníci, kteří mají prodejní plochu do 400 metrů čtverečních. Hustota zákazníků je omezena na 20 metrů čtverečních plochy pro každého. Ve stometrovém obchodě jich tak může být maximálně pět a musí mít roušky. Omezení počtu zákazníků neplatí pro supermarkety a hobby markety. Větší obchody včetně kadeřníků a holičů budou moci otevřít 2. května, tedy o téměř měsíc dříve než v restrikcemi sešněrovaném Česku. 

Na západ od Rozvadova tak v pondělí z pohledu českých obchodníků a podnikatelů dochází doslova k velkému třesku, protože otevře 95 procent všech obchodů. I když ty největší neotevřou, je to stále 80 procent všech maloobchodníků podle tržeb. Navíc bez omezení mohou otevřít všichni prodejci automobilů, jízdních kol a knihkupectví. Samozřejmě za dodržení přísnějších hygienických opatření. 

Ale ani tento velkorysý krok není ušetřen zmatků a kritiky. Největší prodejci, kteří musí mít zavřeno, se ptají, proč právě oni musí ještě počkat. Nejasnosti panují také pro otevírání nákupních center. Zároveň v různých spolkových zemích si pravidla vlády Angely Merkelové vykládají odlišně. 

Například v Berlíně musí místní zástupci ještě rozhodnout o tom, zda se otevřou v rámci nákupních center menší obchody, nebo zda musí být celá budova uzavřena. Kadeřnictví mohou otevřít například od 3. května.

Rychlejší jsou i Slováci a Poláci 

Ovšem i na východ od českých, moravských a slezských hranic je postup otevírání obchodů také rychlejší. Na Slovensku se začaly otevírat menší obchody už od začátku dubna, na 25 metrů čtverečních prodejní plochy může připadat jeden zákazník. 

Uvolňovat ekonomiku chce také Polsko, a to od pondělí 20. dubna. Dosud platilo omezení počtu nakupujících na trojnásobek počtu pokladních. Nově to budou čtyři lidé na jednoho pracovníka u kasy u obchodů do 100 metrů. 

Nad tento limit bude moci připadat jeden zákazník na 15 metrů čtverečních plochy obchodu. Otevřít budou moci i obchody s oblečením v obchodních domech. V první fázi se také otevírají kadeřnictví a kosmetické salony. Povinné nošení roušek ve 38 milionové zemi přitom Varšava zavedla až od 16. dubna. 

Zdroj: https://www.tydenikhrot.cz/