Od pondělí bez ošetřovného. Tvrdá realita některých rodin.

Spousta rodičů ani netuší, že od pondělí přijdou o ošetřovné. Začnou se totiž otevírat mateřské školy, jejichž provoz byl v březnu a dubnu přerušen. Ostatně mnozí rodiče na ošetřovné ani nedosáhli, jelikož některé mateřské školy vůbec provoz nepřerušily. Fakticky byly skoro prázdné, jelikož tam chodila cca desetina dětí. Nyní to bude opačně. Ve školkách může být v kolektivu až 28 dětí. Žádný limit jako na základních školách, kde může být ve skupině jen 15 dětí, stanoven pro mateřské školy nebyl.

PETICE SE SKORO 3000 SIGNATÁŘI

V řadách rodičů se zvedla vlna nevole. Během prvního dne petici podepsalo více než 3 000 lidí. V petici je uvedeno, aby rodiče mohli čerpat ošetřovné i v případě, že bude mateřská škola otevřená. Rodiny pochopitelně nechtějí riskovat a posílat dítě do školky. Je to právě ministerstvo školství, které by mělo stanovit i pro mateřské školy jasná pravidla, nikoli jen pouhá doporučení.

INFORMACE PŘIŠLY, ALE…

Pedagogická komora upozornila na to, že o víkendu probíhá údržba datových schránek. Ministerstvu školství se tak nepodařilo zaslat manuály tímto způsobem. Zveřejnilo je tak na svém webu, který ovšem kvůli náporu návštěvníků přestal, světe div se, fungovat. Nyní si je lze prohlédnout na webu Pedagogické.info, jenž je editován viceprezidentem Pedagogické komory Jankem Wagnerem.

JEN DOPORUČENÍ

Fakt, že ředitelky dostanou pokyny pozdě, je neoddiskutovatelný. Jedná se navíc o soubor hygienických pokynů, které fungují jen jako doporučení, mnohá z nich se přitom běžně ve školkách realizují. Pravidla nejsou součástí hygienické vyhlášky ani jiného legislativního materiálu. Nejsou tedy závazná. Na tuto skutečnost upozornil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

ŠKOLKY JAKO JEDINÉ MÍSTO BEZ ROUŠEK

Přesně toto stanovuje vládní opatření, které vstoupilo v platnost 1. května. Ve školkách se roušky nosit nemusí. Jinde včetně exteriéru ano. Mateřské školy si případně ochranné pomůcky mohou obstarat – samy…

Autor: RADEK ŠTĚPÁN Zdroj: https://www.epenize.eu/