Zastřelený rys v Beskydech: Organizace podávají trestní oznámení

Zraněný a vyhublý rys, který byl tento týden odchycen poblíž obce Huslenky v chráněné krajinné oblasti Beskydy a následně převezen k veterinárnímu ošetření, v noci uhynul.  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a Hnutí DUHA podávají trestní oznámení.

Rentgen ukázal, že byl postřelen, kulka uvízla těsně u kolene.

Rysa ostrovid byl odchycen v oblasti Huslenky-Uherská v Javorníkách.

„Na pravděpodobně zraněného rysa nás ve středu upozornil bývalý revírník, Zvíře bylo vystresované a vyhublé, muselo trpět bolestí a hlady. Od roku 2000 je to už čtvrtý rys, který byl v oblasti Beskyd střelen pytláky. Rysů přitom v celých Beskydech žije jen kolem deseti, takže je to citelná ztráta. Pachatele se zatím nikdy nepodařilo najít. Vyzýváme proto veřejnost, aby tentokrát – pokud má nějaké podezření – informovala Policii ČR či AOPK ČR,“ říká František Jaskula z AOPK ČR, ředitel Správy CKO Beskydy.

„Podle porovnání skvrnitosti srsti byl s největší pravděpodobností upytlačen rys Olda, kterého sledujeme pomocí fotopastí od roku 2012. Tehdy jsme ho poprvé vyfotili jako devítiměsíční kotě, narozené byl na jaře 2011. Olda se tedy dožil devíti let. Jeho domovem byly Javorníky na česko-slovenském pomezí, kde se nám během monitoringu nafotil téměř osmsetkrát a stal se opakovaně otcem několika koťat. Není bohužel jediným rysem, který se znenadání přestal objevovat na fotopastech. Beze stopy zmizelo v posledních letech jen v Javorníkách minimálně 5 dospělých rysů, kteří se nikdy později již nenafotili. Pytláctví je bohužel vážný problém, který ohrožuje křehkou populaci rysů na česko-slovenském pomezí,“řekl Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu šelem z Hnutí DUHA.

„V České republice žije rysů pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků – vloni byla nalezen zastřelený vlk poblíž Konětop na Mělnicku, na jižní Moravě bylo za poslední měsíc otráveno několik orlů a luňáků červených a výčet by mohl pokračovat. Doufám, že policie tentokrát viníka odhalí, hrozí mu až tři roky za mřížemi. Jsem přesvědčen, že pokud se jej podaří vypátrat, bude to působit jako výstraha a mnohým zvířatům to zachrání život. I bez pytláctví to v naší krajině s hustým automobilovým provozem nemají lehké,“ vysvětluje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Pracovníci Mendelovy univerzity v Brně, kteří se také podílejí na monitoringu rysů, mrtvé zvíře dnes převezli na Veterinární a farmaceutickou fakultu v Brně, kde bude provedena pitva.

Autor: Karolína Bennetová

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/