Hrad Sovinec zve návštěvníky, sezóna začíná

Jedna z nejnavštěvovanějších památek v regionu se 9. června 2020 otevře návštěvníkům. Ročně branami hradu projde kolem šedesáti tisíc turistů, kteří si letos museli kvůli pandemii koronaviru na otevření hradu počkat. Nová sezóna, která začíná o dva měsíce později než obvykle, nabídne několik novinek.

„Výlet na Sovinec mohu všem vřele doporučit, hrad má úžasnou atmosféru a stále nabízí něco nového. Například milovníci moderních technologií si budou moci stáhnout mobilní aplikaci, která je hradem provede. Návštěvníkům je také k dispozici zmodernizované sociální zázemí a na konci června by měla být hotová jedna z největších investic na hradě. Právě se dokončuje rekonstrukce zbrojnice, ve které se lidé seznámí s historií hradu a obdobím dobývání hradu Švédy v 17. století,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Aktuálně na hradě probíhá rekonstrukčních prací více, což ovšem návštěvníky nebude nijak omezovat. „Hrad nabízí tři různé prohlídkové trasy s expozicemi a výstavami. Jedinečná je také vyhlídka z hradní věže. V příští sezóně se nabídka obohatí o další zajímavosti. Kromě rekonstrukce zbrojnice by ještě letos měla být dokončena revitalizace barokního vnitřního opevnění hradu včetně Jánského bastionu a přilehlých kurtin. Rekonstruuje se také lesnická škola,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a vyčíslil, že tyto práce vyjdou krajskou pokladnu na 12 milionů korun.

Také na Sovinci musí návštěvníci počítat s opatřeními, která mají chránit před nákazou koronavirem. „Komentované prohlídky základního okruhu budou vycházet o červnových víkendech a v průběhu celých prázdnin každých 20 minut. V případě velkého zájmu návštěvníků jsme připraveni zkrátit případný interval prohlídek i na 15 minut. Chceme tak pokrýt poptávku a zároveň dodržovat kapacitní omezení,“ vysvětlila Jitka Koščáková, ředitelka bruntálského muzea, pod které hrad Sovinec spadá.

Muzeum v Bruntále muselo zohlednit vládní protikoronavirová opatření i při přípravě víkendových akcí. Návštěvníci se tak prozatím nemohou těšit na víkendové akce takového rozsahu, jako tomu bylo zvykem v předchozích sezónách. „Budeme se snažit vyvarovat vystoupením, při nichž byla na jednom místě vysoká koncentrace lidí. Nejsme totiž schopni zajistit dostatečné odstupy návštěvníků,“ řekla Jitka Koščáková. O hradní akce však návštěvníci nepřijdou, budou jen koncipovány trošku jinak. „Víkendové akce letos budou zaměřeny hlavně na ukázku řemesel. První v řadě bude už tradiční Sovinecký šperk, který se uskuteční ve dnech 4. – 6. července,“ pozvala Jitka Koščáková.

STAVEBNÍ PRÁCE NA SOVINCI:
r. 2018 – oprava vnějšího opevnění jižní hradby, statické zajištění a obnova vnitřního opevnění
r. 2019 – obnova Vilémova bastionu, který je součástí vnitřní fortifikace hradu
r. 2020
modernizace sociálního zázemí pro návštěvníky
rekonstrukce zbrojnice, dokončení červen 2020, náklady 5 mil. Kč
revitalizace barokního vnitřního opevnění hradu včetně Jánského bastionu a přilehlých kurtin
rekonstrukce a zastřešení lesnické školy, dokončení prosinec 2020, náklady 4 mil. Kč

Zdroj: MSK