Plavby po Slezské Hartě představují nádherný zážitek s výhledy na krásnou krajinu

Slezská Harta patří mezi největší vodní nádrže v České republice. Turisté se po ní mohou svézt také elektrolodí Harta nebo menší výletní lodí Santa Maria. Při plavbách se mohou kochat výhledy na krásnou okolní krajinu.

Věřím, že bude pro všechny návštěvníky plavba po Slezské Hartě nezapomenutelným zážitkem. Tato vodní nádrž se řadí mezi deset největších v republice a nachází se v ochranném pásmu, kde je zakázáno používat lodě se spalovacími motory. Proto je loď poháněná bateriemi. Její provoz je tedy šetrný k životnímu prostředí a k vodě v nádrži, která se kromě rekreace využívá i jako zdroj užitkové vody,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Velkokapacitní elektroloď Harta pojme 45 výletníků a posádku. Má bezbariérové provedení a v podpalubí má prostor na přepravu až 10 kol. „Samozřejmě se počítá také s návštěvami mladých rodin. Rodiče nemusí mít obavy, na lodi je vyhrazeno i místo pro kočárky, a to za poplatek 20 korun. Určitě lidé ocení, že si na výlet s sebou budou moci vzít i svého psa. Během plavby je turistům k dispozici lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška a doplnil, že lístky jsou v prodeji přímo na lodi nebo v infocentru v Leskovci nad Moravicí, kde má loď svůj domovský přístav s potřebnými technologiemi pro dobíjení.

Ceny palubních lístků se liší podle toho, zda si výletník vybere okružní, nebo vyhlídkovou plavbu. Vyhlídková plavba vyjde dospělého na 190 korun, děti do 15 let na 150 korun. O prázdninách loď vyplouvá na vyhlídky v pondělí, středu, pátek a neděli, mimo hlavní sezónu o víkendech.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Na okružní plavby se mohou turisté vydat v červenci a srpnu vždy v úterý, čtvrtek a sobotu. Loď vyplouvá z Leskovce se zastávkami Razová, Mezina, Nová Pláň, Roudno, zpět do Leskovce. Cena okružní plavby se pohybuje od 60 do 260 podle délky trasy, kterou si výletníci vyberou.

Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně mezi nejvyhledávanější atraktivity v oblasti Slezské Harty. Cestovní ruch v této části regionu je mnohdy jedinou alternativou rozvoje malého a drobného podnikání. Proto považuji vyplutí elektrolodě a profesionalizaci lodní dopravy za velmi přínosné,“ poznamenal náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Loď je vybavena dvěma elektromotory, které pohání lithiové baterie. Na střeše jsou umístěny solární panely. Rychlost plavby je 13 kilometrů v hodině.

Okolí Slezské Harty je také oblíbeným místem cykloturistů. Návštěvníci si zde mohou dobít nebo zapůjčit elektrokola, které zde kraj v rámci projektu E-kola distribuoval.

Autor / zdroj: -red- https://bruntal.regiony24.cz/