PŘEHLEDNĚ: Více lidí na svatbách i koupalištích. Co se dnes mění?

V Česku dnes proběhla další vlna uvolňo­vání restrikcí, které vláda v březnu zavedla kvůli zamezení šíření nákazy covid-19. Mimo jiné se zvýšil počet lidí na hromad­ných akcích. K běžnému provozu se vrátila například koupaliště, zoologické zahrady, památky nebo muzea. Zde je stručný přehled změn.  

Koupaliště

Na přírodních a umělých koupalištích smí být najednou až tisíc lidí. Je opět povolen provoz nízkoteplotních saun.

Muzea a galerie

I v těchto kulturních zařízeních smí být v jeden okamžik až 1000 lidí. Doposud bylo jejich množství omezeno na 500 a nesměl být více než jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Podobně se zvýšil počet návštěvníků i u hradů a zámků. Limit jednoho člověka na deset metrů čtverečních plochy se zrušil i u zoologických a botanických zahrad.

Kina, divadla a cirkusy

Počet diváků až na jeden tisíc ve stejný okamžik se zvýšil i zde.

Sport

Organizovaného tréninku nebo zápasu sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti se smí ve stejný čas účastnit 1000 osob. Již dříve sice bylo na fotbalových utkáních povoleno 2500 diváků, ale pod podmínkou, že budou v sektorech po 500.

Lázně

Opět jsou možné skupinové procedury bez omezení počtu osob. Dosud se jich mohlo účastnit maximálně deset lidí. Také je možné bez omezení poskytovat služby v jídelnách lázeňských zařízení.

Veletrhy

Smí je v jeden okamžik navštívit až 5000 lidí, ale musejí být v sektorech pro maximálně 1000 osob.

Další akce

Svateb, poutí, bohoslužeb, přehlídek a jiných shromáždění se smí účastnit tisíc lidí namísto dosavadních pěti set.

Další vlna

K další vlně uvolňování má dojít od počátku července. Mimo jiné se se prodlouží otevírací doba vnitřních prostor hospod a barů na dobu mezi 23:00 a 6:00. V současnosti musejí mít v tuto dobu zavřeno. Lidé budou moci – až na výjimky typu Prahy či Karviné – odložit roušky i v MHD, obchodech či na úřadech.

Autor: Redakce