Jak v našich podmínkách pěstovat kiwi

Sladké ovoce plné vitamínů se začalo pěstovat i na českých zahrádkách. Pokud máte na vlastnoručně vypěstované kiwi chuť a nebojíte se mu alespoň základně věnovat, směle do toho! Řadu kultivarů můžete s velkým úspěchem pěstovat na vlastní zahradě.

Zasaďte ho k opěrné zdi

Kiwi patří mezi částečně samosprašné dřeviny liánovitého typu. Výborně se mu daří na teplých stanovištích s polostínem. Při výsadbě kiwi musíte vždy počítat s tím, že by se mělo po něčem pnout. Malé sazeničce bude stačit kůlek, ale velká už se potřebuje opřít o pergolu, drátěnou síť nebo opěrnou zídku. Kiwi se dorůstá délky 8 až 9 metrů, proto byste ho měli sázet skutečně k pořádné opoře, kterou jen tak neshodí.

Vyberte si správnou odrůdu

Při výběru volte vždy samosprašnou variantu, která nepotřebuje žádné opylovače. Výborně se u nás daří tzv. minikiwi a jeho odrůdám. Jedná se o odolné rostliny s rychlým růstem lián a větším množstvím plodů. Vzhledem k současným klimatickým změnám u nás zřejmě bude možné pěstovat i řadu dalších kultivarů, kterým budou vysoké teploty vyhovovat.

Nejrozšířenější druh kiwi je aktinídie čínská, které se u nás další rovněž výborně. Pokud tedy chcete klasické kiwi, nikoli menší variantu, určitě sáhněte po ní. Aktinídie u nás netrpí žádnými velkými problémy – potrápit ji dovedou akorát silné mrazy, proto je dobré chránit její kořeny před zmrznutím. Bude vám k tomu stačit bohatá nastýlka okolo rostliny.

Mrazuvzdorné kultivary kiwi

Actinidia kolomikta – má menší, ale šťavnaté a velmi aromatické plody
Actinidia arguta – má velké plody, které jsou kyselejší
Actinidia deliciosa – má středně velké plody

„Při výběru konkrétní odrůdy se zajímejte především o to, kdy dozrávají plody a za jak dlouho po výsadbě začíná plodnost. U řady odrůd to bude už za dva roky. U jednotlivých odrůd si zjistěte i množství plodů, které kiwi obvykle mívá,“ potvrzují zkušenosti pěstitelů ze zahradnictví Flos.

Teplé stanoviště v polostínu

Kiwi miluje teplo, dobře se mu bude dařit na stanovišti v polostínu nebo na slunci. Rostlinám naopak nevyhovuje chladno nebo příliš větrné stanoviště. Půda by měla ideálně obsahovat dostatek živin, proto ji hned při výsadbě obohaťte humusem a kiwi pravidelně zalévejte.

Choroby a škůdci kiwi

Na rozdíl od řady tuzemských plodin vám kiwi neskolí kdeco. Je velmi odolné vůči řadě chorob a škůdců. Většina rostlin netrpí vůbec žádnými problémy. Výjimečně se může stát, že některou z rostlin postihne kořenová hniloba nebo hniloba plodů.

Zdroj: https://www.zahrada.cz/