Ameriku straší agenti utržení ze řetězu

Jak nás plagiátorské zpravodajství českých novinářů odděluje od reality. Jak seznamzprávy.cz dezinformuje o nepokojích v Portlandu.

Pod rouškou „demonstrací proti rasismu“ po smrti George Floyda probíhá již od konce května v USA vlna veřejných násilností krajní levice, jejichž cílem je zastrašit politické oponenty. Momentálně jsou hlavním cílem útoků policisté, ale to jen proto, že jsou reprezentanty státu. Jde o součást tažení proti státu — v jeho liberální podobě — který by měl být nahrazen jakýmsi represivním ne-státem, netransparentní teokracií, dle anarchistických představ. Policie krajní levici vadí, ale zrovna tak jim vadí lékaři, učitelé zkrátka každý, kdo by jim buď bránil, nebo konkuroval. Řádění krajní levice je rozsáhlé, jestli se jim podaří rozvrátit Ameriku, zmrzačit tuto velmoc, která JEDINÁ zajišťuje západním demokraciím bezpečnost, tak půjdeme do kytek i my všichni v Evropě.

Oficiální výklad obrací logiku

Tímto úvodem jsem chtěl říct, že se nás dění v USA týká, ale přesto o tom naše média dlouho mlčela. Zatímco veřejnoprávní ČT v mlčení pokračuje, soukromá média začala od konce července přinášet zpravodajství, které je ale bezmyšlenkovitým opisováním toho, co mediím naservírovali sami američtí levičáci. Protesty prý byly mírumilovné, násilí se nedopouštěli demonstranti, rozsáhlejší násilí prý rozdmýchali až „Trumpovi agenti“, kteří bez důvodu začali ve městech násilně zasahovat. Mají tím na mysli federální policisty, kteří v rozvrácených městech brání federální budovy. Americká média teď líčí situaci tak, jako by v USA probíhal úplně opačný zápas, a sice zápas proti nějakému pokusu prezidenta Trumpa nastolit policejní stát.

České imitace

Jednou z prvních zpráv o násilném dění v USA v mainstreamových médiích, byl komentář na seznamzpravy.cz s názvem „Ameriku straší agenti utržení ze řetězu“. Je to zároveň skvělá ukázka takové imitující české žurnalistiky. Nepokoje v Portlandu, které jsou obdobou dalších podobných protestů, vykládá jako dílo Trumpových agentů, kteří v civilním přestrojení přepadávají mírumilovné protestující….

Pár dní poté jsem narazil na komentář se skoro stejným názvem, který vyšel několik dní před tím v britském levicovém deníku The Guardian. Komentátor Trevor Trimm přispěl s tvrzením, že za vše můžou agenti a „Trumpova DHS je mimo kontrolu“. V tomto komentáři sice nemá tu Zeď matek, ale když na webu zabrousíte dál do minulosti, zjistíte, že The Guardian psal ve starších zprávách svého zpravodaje i o tom. Musíte hledat Wall of Moms.

Trevor Trimm téma agentů utržených ze řetězu omílá už hodně dlouho a dokonce tak píše už od té doby, co se Trump stal prezidentem. O „Agentech ICE mimo kontrolu“ psal už v roce 2017! Český komentář k dění v Portlandu na seznamzpravy.cz je zkrátka imitace poskládaná z článků v The Guardianu. Od britského listu převzal i zvláštní retrospektivní výklad, který se v událostech v Portlandu nepostupuje od základních údajů o tom, kdo, kdy, kdo a proč začal, ale skáče rovnou k tomu, že ve městě zasáhli federální agenti a tuto jedinou informaci pořád dokola otáčí tam a zpátky. Agenti zasáhli, a i když tam nebyli od začátku, určitě situaci zhoršili. Britský levicový deník tím vytvořil jakousi ideologickou zeď, která veřejnost odděluje od reality a jeho imitátoři tuto stěnu šíří dál.

Ovládají nás anarchisti?

To opakuje i komentátor seznamzpravy Matěj Schneider. „„Jestli chtěl Wolf situaci v Portlandu uklidnit, povedl se mu pravý opak. V následujících dnech především v reakci na počínání agentů jeho ministerstva portlandské protesty nabraly na síle.“ Navíc mě pobavilo, že autor komentáře Matěj Schneider o sobě uvádí, že je vlastně novinářem z anarchistického A2Alarm. Kladu si otázku, odkud bere seznamzpravy svoje přispěvatele. Je přeci jasné, že anarchisté přistupují k líčení současného anarchistického řádění v USA s ideologickým zájmem. V A2Alarm to člověka nepřekvapí, ale když se jim svěřují komentáře v mainstreamových médiích, tak si musíme klást otázku, jak moc velkou část našeho mediálního světa pro nás připravují zaujatí anarchisté podle zahraničního formátu.

Píše pan Ivo Cerman na ivocerman.blog.idnes.cz