Sběrné dvory budou znovu odebírat vysloužilé výrobky Samsungu

Sběrné dvory, které v posledních dnech přestaly odebírat od občanů vysloužilé výrobky značky Samsung, je začnou znovu vybírat. Zpětný odběr zůstane pro občany bez problémů. Na jednání na ministerstvu životního prostředí se na tom shodli zástupci všech zainteresovaných stran. Problémy s výkupem nastaly poté, co Asekol přestal od 1. srpna sbírat ze sběrných dvorů výrobky Samsungu kvůli ukončení smlouvy. Samsung přešel od začátku letošního roku ke kolektivnímu systému REMA, který má korejské firmě zajišťovat sběr a svoz použitých elektrozařízení.

„Vzniklá situace na sběrných dvorech je pro nás neakceptovatelná,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zpětný odběr výrobků Samsung zůstane pro občany bez problémů, kolektivní systémy to podle MŽP slíbily jak ministerstvu, tak obcím.

„Občané si za likvidaci a recyklaci každého elektro výrobku platí už při jeho nákupu. Proto je pro nás nepřijatelné, aby nemohli odložit tyto výrobky na sběrných dvorech provozovaných obcemi, popřípadě dalších místech k tomu určených nebo se vůbec museli zabývat tím, o jakou značku jde a kam s ní,“ uvedla ministrova náměstkyně Berenika Peštová. Odpovědnost za likvidaci elektrozařízení uvedeného na trh mají jeho výrobci a dovozci. Svou odpovědnost přenášejí v naprosté většině na kolektivní systémy, ve kterých se sdružují, a které za ně organizují sběr a svoz vysloužilého elektrozařízení.

„REMA na dnešním jednání slíbila, že ze všech obecních sběrných dvorů značku Samsung bude bez problémů odvážet, a to i bez smlouvy,“ uvedla po čtvrtečním jednání výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. Uvedla, že obce budou situaci nadále monitorovat.

„REMA je připravena z každé obce odvážet veškeré televizory a monitory značky Samsung, a to i bez uzavřených smluv. Každá obec může zavolat na bezplatnou linku Chytré recyklace 800 976 679 a REMA to bez podmínek odveze,“ řekl předseda představenstva REMA David Beneš. Dnešního jednání se zúčastnili i zástupci společnosti Samsung, kolektivních systémů Elektrowin a Asekol a Sdružení místních samospráv ČR.

Předseda představenstva Asekolu Jan Vrba před dvěma týdny ČTK zdůvodnil zastavení odběru výrobků Samsungu tím, že je půl roku sbírali na vlastní náklady kvůli možnému ekologickému dopadu na města a obce. „Dostali jsme se ale na tak vysoké množství odpadu, které už nejsme schopni financovat z našich zdrojů. V současnosti Samsung využívá služby jiného kolektivního systému, kterému hradí veškeré náklady na recyklaci,“ uvedl tehdy Vrba.

Kvůli změně smluvního odběratele elektroodpadu Samsung se postižení z chráněných dílen obávali ztráty práce. REMA totiž na rozdíl od Asekolu s řadou dílen nespolupracuje, sdělila tento týden Národní rada zdravotně postižených.

V ceně všech elektro spotřebičů je zahrnutý recyklační poplatek, který platí konečný spotřebitel. Výrobce elektra pak následně tento poplatek zašle kolektivnímu systému jako kompenzaci za náklady se sběrem jeho elektroodpadu. Televize a monitory patří k druhům odpadů s nejvyššími náklady na recyklaci.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz