GLOSA: Děkuji, nechci!

Asociace děkanů lékařských fakult České republiky, takto dětský neurochirurg, patolog, kardiolog, kardiochirurg (spolužák z gymplu), onkolog, ortoped a nefrolog, tedy skupina lékařů, kteří také nejsou odborníky v epidemiologii nebo infektologii, leč všichni jsou zcela závislí na penězích ze státní kasy, se distancuje od petice „Otevřený dopis lékařů vládě, parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize“, podepsané – jak sami páni děkani píší – předními či mediálně známými lékaři, kteří však podle nich nejsou odborníky v oblasti epidemiologie či infektologie a jako skupina nezastupují žádnou relevantní lékařskou či vědeckou organizaci.

K čemuž já ale dodávám, že to, že nezastupují žádnou relevantní lékařskou či vědeckou organizaci, není žádný argument, ba naopak, to, že na rozdíl od pánů děkanů jsou vesměs finančně i jinak závislí pouze sami na sobě, je v téhle debatě plus. Jinými slovy, vynikající lékaři, někteří přímo světového formátu, jimž přizvukují i někteří epidemiologové a virologové, mají podle pánů děkanů mlčet, neb medicíně – na rozdíl od pánů děkanů – zřejmě nerozumějí.

Tohle už není o medicíně. Ani o epidemiologii.

Zrovna tak jako o medicíně není skutečnost, že zatímco jedněm poskytují veřejnoprávní média, která si rukou společnou a nerozdílnou platíme všichni, ať už si o covidu myslíme to či ono, nekonečný prostor, ti druzí, co to vidí jinak, jsou pomalu, ale jistě vytlačováni do pozice samozvanců a ztroskotanců, kteří musejí být umlčeni. Ale to už jsme tu kdysi měli. Totalita nemusí být jen bolševická, ale zjevně může být i covidová.

To opravdu už zase nesmíme slyšet jiné názory než ty jediné „správné“ a povolené?

Zároveň se po nás chce, abychom bezmezně respektovali plukovníka, jenž ještě nedávno chtěl promořovat, aby na politickou objednávku záhy otočil, epidemiologa, jehož rodina jede ve farmako-byznysu, podnikavce, jenž si před pár týdny zřídil živnost na prodej zdravotnických pomůcek, a nyní také ministra, který nám všem ty zdravotnické pomůcky nasazuje na ústa, zavádí zmatečná opatření, z nichž mnohá postrádají elementární logiku, vyhrožuje povinnou vakcinací, jako vedlejší efekt mnohým bere práci a ničí živnosti a možná by nás tu nejraději znovu zadrátoval. A taky si už prosadil nouzový stav. Zřejmě aby se nejen jemu lépe nakupovalo bez výběrových řízení.

Výsledek? Zatímco jedni krachují, jiným se kšefty nebývale hýbou.

Děkuji, nechci! Mám dost své vlastní zodpovědnosti, abych nehazardoval se životem svým ani svých blízkých, i dost svého vlastního rozumu, abych si vyslechl nejrůznější názory a sám si udělal závěr. Propagandistických nalejváren, dopisů pragováků, rezolucí z továren i antichart všeho druhu už jsem si za svůj život užil dost.

www.petrstepanek.czPetr Štěpánek