Tlak se zvyšuje, ekonomika padá…

Je po krajských a senátních volbách a utahování šroubů pokračuje. Plukovník Prymula si spletl Českou republiku s buzerákem a vrátil se tak do doby, kdy jeho uvažování bylo spojeno s tvrdým vojenským řádem. Bohužel si neuvědomuje, že armádu již opustil a chová se tak k prostým občanům a civilistům, kteří mu nejsou nijak podřízení. Tady je ministrem, kterým je sice důsledkem výsledku voleb, které kdysi vyhrálo ANO, ale nikoliv velitelem. Jen mu to asi někdo zapomněl říct.

  Ministerstvo zdravotnictví rozeslalo nemocnicím, lékařům a zdravotnickému personálu dopis, kterým je nabádá ke spolupráci a snaží se umlčet kritiky praktik hodných doby okupace. Aspoň tak to vyznívá z posledních informací. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Někteří zdravotníci začali vypisovat příběhy o tragické situaci v jejich nemocnicích, obracet začali i známé osobnosti, například ředitel motolské nemocnice Mudr. Ludvík. Další se částečně stáhnuli, dokonce i buřička viroložka Peková je důsledně umlčována pod hrozbou soudního procesu spojeného s jistou událostí v dávné minulosti. Pokud Vám to připomíná dobu, na kterou se většina lidí snaží zapomenout, pak se nemýlíte. Tápajících lidí přibývá, mezi vyděšené se přidávají další, ortodoxní strašáci mají v rukách důkazy, byť pochybné.

  Média tak nadále chrlí červená čísla a striktně dodržují taktiku míchat jablka s hruškami. Naprosto odmítají brát v potaz všechna fakta. Na jedné straně nám dodávají grafy, křivky a čísla, která mají ukázat šířící se epidemii v obrovském rozsahu, tvrdí, že úmrtnost stoupá a zbrojí proti každému, kdo se odmítá bezelstně podrobit diktátu peněz a moci. Ignorují skutečnosti, kterými jsou následující data.

  • Smrt s covidem a na covid je zásadní rozdíl. Mít v sobě koronavirus ještě neznamená, že někdo na něj umřel. Máme v sobě plno dalších virů, se kterými se umírá, přesto nejsou nikde tato úmrtí zaznamenávána. Je to stejné, jako kdybyste zemřeli následkem úrazu, ale přitom jste měli v sobě rakovinu. Když spadnete ze skály, je za důvod smrti označeno smrtelné zranění neslučitelné se životem a nikoliv rakovina. U covidu tomu tak není, ten je vždy přítomen.
  • Být infikován koronavirem neznamená být nemocen, navíc smrtelně. Je to vir podobný chřipkovému. Chřipka má různé průběhy a opravdu v určitých konstelacích zabíjí. Nebezpečná je pro určité skupiny lidí. Přesto ji nikdo nijak zvláště neřeší a očkování proti ní je často neúčinné. Koronavir je na tom obdobně s tím rozdílem, že na rozdíl od chřipky má procentuálně menší počet závažných průběhů. To i přes mediální masáž.
  • Počet testování se rapidně zvýšil, ovšem testy samotné jsou velmi neobjektivní a nedokážou určit mnoho variant a možností, které přítomnost covidu v těle ovlivňují. Výsledky jsou tak de facto vylhané.
  • Ignoruje se počet vyléčených, není nikde statisticky zpracovaný, pouze se vytahují křivky nakažených, které však o ničem nevypovídají. Plné nemocnice jsou při českému zvyku brát si nemocenskou vcelku relevantním pojmem, řadě lidí následná karanténa vyhovuje

  Dalo by se pokračovat dále, ale nemá to smysl. Vycházejme úplně z jiné reality. Z covidu se stal byznys. Prymula má po několika předešlých excesech souvisejících s ekonomickou kriminalitou všechny předpoklady být Babišovou pravou rukou. Už jen nominace tohoto člověka do vedení Ministerstva zdravotnictví je výsměchem. Tunelování nemocnice, kterou explukovník vedl a přihrávání výnosných kšeftů dceři, pročež byl odvolán, je důvodem k jeho odchodu z veřejné správy. Opak se stal pravdou a Prymula sedí jako žába na prameni. Je u zdrojů peněz a s těmi on rád pracuje. Čím větší strach a hysterii vyvolá, tím větší má on sám a jeho šéf zisky. Takže běsnění bude pokračovat ve zvyšujícím se tlaku bez ohledu na ostatní.

  Mezitím čeští občané už pociťují dopady. Podnikatelská sféra mele z posledního. Kdo se v ní pohybuje, ten ví, že nejde jen o cestovní ruch, gastronomii a obchod. Pád jedné oblasti ovlivňuje ty ostatní. Finanční nedostatečnost pociťují další. Stojí autobusy, taxíky, tím pádem servisy, poklesly prodeje autodílů, olejů, pohonných hmot. Zastavily se stavební práce pro majitele čerpacích stanic, ale samozřejmě i jinde. Nejde o to, že není co stavět, ale prostě došly peníze na úhrady za vykonanou práci. Platební morálka koncernů Metrostav, Skanska, Eurovia byla vždy záměrně mizerná, teď se tlačí ještě více na subdodavatele a platby se zpožďují či jsou požadovány razantní slevy. Vyprázdnily se ubytovny. Na gastronomii je navázáno plno dalších oborů. Zábavní průmysl skomírá, stejně tak sportovní kluby všech stupňů, s tím je spojená reklamní činnost. Odvětví, které by tento kolaps přežily bez úhony, je minimum, to i přes vzestup některých forem služeb. Jestliže Prymula vyjde z koronakrize jako mnohonásobný miliardář, Babiš též zbohatne, pak ¾ národa padnou na kolena a většina z něj už se na nohy zpět nepostaví. Pomoc od bankovního sektoru nečekejte, v těžkých dobách banky startují velké zisky zúročené v budoucnosti. A to ještě zdaleka nejsme na úplném dně, to horší teprve přijde.

  Výhled do budoucnosti není dobrý. Vakcinace bude protlačena za každou cenu, protože lidé budou na pokraji hladu a bídy. Bude jim slíben návrat do předešlé doby, ovšem výměnou za určitou cenu a podrobení se. Covid se stal nástrojem k získání nejen finančního profitu, ale především nadvlády. Propad ekonomiky je šílený. Na lidech nikomu tady nezáleží. Bohatí budou bohatší. Chudí zůstanou chudí, jen jich bude mnohem více. A pokud se ovce nevzepřou, což nemají v povaze, máme tu návrat nové formy totality. Ostatně chování EU a EK je toho už nějakou dobu důkazem.

Jindřich Kulhavý