Česko přejde do pátého stupně 27. prosince. Zpřísnění se dotkne všech oblastí

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) prodloužil trvání nouzového stavu o třicet dnů do 22. ledna. V neděli 27. prosince pak Česko přejde do pátého stupně protiepidemického stupně PES, což znamená opětovné zpřísnění opatření. Nejvyšší stupeň PES bude platit nejméně do 10. ledna. Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. 

Jan Blatný, Karel Havlíček, Andrej Babiš

V rámci pátého stupně protiepidemického systému PES bude mimo jiné platit zákaz vycházení od 21:00 do 5:00, uzavřen bude maloobchod i služby a provoz 27. prosince zastaví také lyžařské vleky. Podle protiepidemického systému PES se v pátém stupni také mohou shromažďovat jen dvě osoby

Otevřeny zůstanou pouze potraviny, lékárny či drogérie, kterým bude umožněn i nedělní prodej. Obchody budou mít otevřeno i na Štědrý den dopoledne. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) budou nově velké obchody s potravinami, které zůstanou otevřené, moci prodávat pouze nezbytné zboží. Za nezbytný sortiment vláda označila potraviny, pohonné hmoty, hygienické a drogistické zboží či léky. Umožněn bude i prodej krmiv, brýlí, domácích potřeb, květin, novin a časopisů. 

V provozu budou moci být i prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie, zámečnictví. Fungovat budou moci i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou i pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

„Cílem není omezovat občany, ale apelovat na jejich zodpovědnost a umožnit, aby nebyl zdravotnický systém ohrožen a mohl pokračovat ve své práci. Chtěli bych všem zdravotníkům poděkovat za jejich práci. Právě díky nim můžeme svátky prožít, i když to bude letos v jiné podobě,“ zdůraznil Blatný. 

Stoprocentní kompenzace

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) platí s uzavřením maloobchodu stoprocentní kompenzace mezd a odvodů za všechny zaměstnance. Pro nově uzavřené provozovny pokračuje i program COVID-Nájemné. „Všechny uzavřené provozy, ať maloobchody, fitness či bazény dostanou kompenzaci,“ konstatoval vicepremiér.

Podnikatelé mohou do 21. ledna podávat žádosti o dotaci na nájem za třetí čtvrtletí, kabinet minulé pondělí schválil tři miliardy korun na pokračování programu zahrnující poslední tři měsíce roku.

Silvestr bez výjimek

Vláda nepřijala žádné nové výjimky, a to ani pro hojně diskutované oslavy konce roku. „Prosíme lidi, aby letos Silvestr oslavili spolu doma. Bude méně úrazů, které silvestrovské oslavy nesou,“ apeloval na veřejnost Blatný. V platnosti ovšem zůstává již dříve udělená výjimka pro vánoční půlnoční bohoslužby. 

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru oznámil, že školy budou od 4. ledna fungovat podle pátého stupně protiepidemického systému PES. To znamená, že do školních lavic se po vánočních prázdninách vrátí jen žáci prvních a druhých tříd ZŠ, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se bude znovu učit distančně. 

Pokračování článku zde: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy-z-ceska/cesko-koronavirus-opatreni-20201223.html