Levnější energie? Není a nebude.

Vývoj na burzách otevírá cestu ke zlevnění elektřiny a plynu pro domácnosti, ale dodavatelé snižují ceny jen neochotně.

Levnější energie? Není a nebude
ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník HROT

Pokles cen elektrické energie a zemního plynu na velkoobchodním trhu svádí k úvahám, že by se české domácnosti mohly dočkat snížení svých výdajů za energie. V době koronavirové krize by to jistě byla vítaná úleva, ale s velkou pravděpodobností se tak nestane. Na vině je jak oslabení koruny k euru, tak hlavně neochota dodavatelů zlevňovat.

Pravdou je, že v září a říjnu přišla pozitivní vlna zpráv o zlevňování energií, ke kterému se přidali i největší dodavatelé včetně ČEZ a innogy. Po bližším prozkoumání ceníků však zjistíme, že pokles cen elektřiny pouze kompenzoval zdražení z počátku loňského roku. Složitější je situace u dodávek zemního plynu. Někteří dodavatelé nabízejí až o 13 procent nižší ceny než o rok dříve, zatímco jiní ponechali ceníky beze změny.

Prostor ke zlevnění tu rozhodně je. Energetický regulační úřad již několik let zveřejňuje indikativní cenu zemního plynu, jenže ta je dlouhodobě hluboko pod nabídkami většiny dodavatelů. Pro představu: za rodinný domek s vytápěním a ohřevem vody na plyn by zákazník měl podle doporučení ERÚ zaplatit zhruba 31 tisíc korun za rok, avšak standardní ceníky velkých dodavatelů vycházejí o deset tisíc korun nad tuto hranici.

Ušetřit lze i 15 tisíc ročně

Konkurence na trhu je mimořádná a s každým rokem sílí. Správce energetického trhu OTE eviduje 116 aktivních dodavatelů elektřiny (každý z nich má aspoň sto odběrných míst pod smlouvou) a 88 dodavatelů zemního plynu. Některé firmy se zaměřují na dodávky firmám, ale většina z nich nabízí své služby domácnostem.

Velcí i střední dodavatelé navíc nabízejí ze standardního ceníku širokou paletu akčních a speciálních produktů, což situaci na trhu dále komplikuje. Vyznat se v ní dá s pomocí seriózních cenových srovnávačů; mezi ty nejlépe hodnocené patří kalkulátor cen na odbornému webu tzb-info.cz.

Nejnižší ceny elektřiny i plynu lze v současné době získat u produktů spojených s aktuální cenou na komoditních burzách. Nabízejí je Bohemia Energy, SPP CZ, Eneka, Elimon i další energetické firmy. Běžná domácnost bez ohřevu vody či vytápění na elektřinu může oproti standardním ceníkům největších dodavatelů ušetřit dva tisíce korun ročně, v případě domku s elektrickým ohřevem vody se jedná již o osm tisíc.

Ještě větší úspory se nabízejí v případě rodinného domu s vytápěním na zemní plyn. V jeho případě je rozdíl v cenách mezi dodavateli větší než u elektřiny. Zatímco se standardními ceníky velkých dodavatelů vyjdou náklady na vytápění domu plynem na 40 tisíc až 45 tisíc korun ročně, s nejvýhodnějšími nabídkami menších dodavatelů či s vazbou na burzovní cenu se lze dostat na 25 tisíc až 30 tisíc. Dlužno dodat, že cena na burze je nestálá a za rok či dva může náklady na energie místo úspory naopak prodražit.

Jinak obecně platí, že cenové rozdíly mezi tradičními hráči v energetice a alternativními dodavateli s delší než pětiletou historií se z velké části smazaly. Naopak se může stát, že tradiční dodavatel – konkrétním příkladem může být Pražská energetika (PRE) – patří v cenách k průměru a mnohé konkurenty nechává za sebou.

PRE je výjimečná cenovou stabilitou; od léta 2019 drží stejné ceny a plánuje je udržet minimálně do poloviny letošního roku. Ani další oslovení dodavatelé neplánují v nejbližších měsících upravovat ceny směrem nahoru ani dolů. Zdá se, že mnozí nechtějí zlevňovat, aby po nějaké době nemuseli opět zdražit. Nárůst ceny je problematický nejen z hlediska PR; energetický zákon dává v takovém případě zákazníkům možnost odstoupit od smlouvy a přejít ve zrychleném režimu k jinému dodavateli.

Pokračování článku zde: https://www.tydenikhrot.cz/clanek/levnejsi-energie-neni-a-nebude-energetika-ceny-energii-elektrina-zemni-plyn