Rusko vyvíjí „vysoce účinný protilék“ k boji s COVID, před-klinické testy ukazují 99% účinnost

Rusko v rámci dodávání hybnosti vakcíně Sputnik V  tvrdí, že úspěšně vyvinulo první „proti-lék“ proti COVID-19 na světě.

Podle RT News ruská Federální medicínská a biologická agentura (FMBA) tento týden oznámila, že má experimentální lék k boji s virem, jenž první na světě přímo působí jako antivirová protilátka, který se ještě musí ověřit v klinických zkouškách.

Šéfová FMBA Veronika Skvorcova tvrdila, že tento experimentální protilék je více než z 99% účinný.

„Je to první etiotropický lék, který ten virus přímo postihuje. Ve skutečnosti jde o protilék na infekci koronavirem,“ řekla ve středu ministerskému předsedovi Michailu Mišutinovi s dodatkem, že výzkumníci už dokončili před-klinické studie, které už ukazují, že tato léčba je „zcela bezpečná“ a „vysoce účinná.“

Skvorcova Mišutinovi řekla, že FMBA žádá o povolení, aby v blízké době mohla provést další testy.

„Pokud účinnost tohoto léku potvrdí i klinické testy, bude to první, bezpečný, účinný a přímo působící protivirový lék, který nemá ve světě analogii,“ vysvětlovala.

Ruské ministerstvo zdravotnictví v květnu schválilo lék proti chřipce Avifavir ke zkrácení doby zotavení.

Bude-li tento protilék účinný, tak by mohl v kombinaci s vakcínou Sputnik V Rusko postavit do čela závodů o vakcíny mezi globálními supervelmocemi.

Mezitím Pfizer vydal prohlášení, že „neexistují data,“ která by ukazovala, že vás jediná dávka vakcíny Pfizer-BioNTech COVID-19 ochrání před infekcí ještě o 21 dnů později, tvrdí Axios.

Rusko obviňovalo Západ z dezinterpretace vědy za vakcínou Sputink V, aby si urval podíl na trhu pro své vakcíny.

Studená válka mezi oběma zeměmi se zjevně neodehrává jen na frontě vojenství, nýbrž teď inklinuje i k biotechnologiím.

Zdroj: https://ac24.cz/