Pračky, ledničky či televize dostanou nové energetické štítky

Už pětadvacet let pomáhají zákazníkům v Evropě při výběru nové televize, pračky, sušičky nebo myčky nádobí energetické štítky. Od března se na vybraných elektrospotřebičích objeví nové cedulky, které budou jednodušší a přehlednější.

Energetické štítky pomáhají zákazníkům při výběru elektrospotřebičů. Foto: Pixabay.com

Podle průzkumu Eurobarometru ovlivňují rozhodnutí 79 procent Evropanů při nákupu domácích spotřebičů. V Česku je to dokonce 84 procent nakupujících. Štítky s třídami A+++, A++ a A+ na konci února skončí a od března bude velké bílé zboží, ale i televizory a monitory označené jednodušší a přehlednější značkou.

Elektrospotřebiče budou na štítcích nově zařazeny do stupnice tříd A až G. Tato změna však neznamená zhoršení jejich energetické účinnosti. Cílem změny je usnadnit orientaci kupujících o spotřebě energie vybraných spotřebičů a současně dát prostor jejich dalšímu technologickému vývoji.

Áčko pro budoucnost

Třída A by se měla co nejvíce uvolnit pro nové, a ještě účinnější výrobky, které na trh dorazí v budoucnu.  Od 1. do 18. března budou mít obchodníci čas na to, aby nahradili u všech vybraných výrobků původní obrázky novými.

„S tím, jak se vyvíjí energetická účinnost spotřebičů, se dosavadní systém značení stal méně přehledný. Pouze přibývala znaménka + u třídy A. Takováto označení určitě k přehlednosti energetických tříd nepřispívají,“ uvedl Radek Hacaperka, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů APPLiA CZ.

„Nově definované třídy jednoznačně pomohou k větší transparentnosti a orientaci spotřebitelů. Navíc budou dále výrazně motivovat výrobce k dalšímu vylepšování,“ dodal Hacaperka.

Od září na světlech

Od března budou novým štítkem označeny chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Od 1. září 2021 se pak nové štítky objeví na světelných zdrojích.

U ostatních skupin výrobků, jako jsou například bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace se současně používaný štítek zatím nemění a k přechodu na nové označení se přistoupí až v následujících letech.

S novými štítky se přitom zákazníci mohli seznamovat už od loňského listopadu, kdy se do balení nových výrobků začaly přidávat spolu s původními cedulkami.

Původní a nový štítek. Foto: Archív

Bez plusek a s QR kódem

Nový štítek obsahuje jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků. Zmizí tedy označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A. Při uvedení nových štítků nebude ze začátku na trhu žádný produkt v nejvyšší třídě A.

„Nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou nově zařazeny do nižší energetické třídy, aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků, které budou následně označeny třídou A,“ vysvětlil René Neděla, náměstek sekce energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Novinkou je také QR kód. Jeho prostřednictvím je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku.

Roční spotřeba energie pro pračky, pračky se sušičkou a myčky se změnila z roční spotřeby na spotřebu energie na 100 cyklů. Jsou použity nové piktogramy, například spotřeba energie pro televizory v režimu HDR nebo doba trvání programu Eko pro pračky a myčky.

Přínos pro zákazníky

Organizace SEVEn, The Energy Efficiency Center připravila na přechodné období pro zákazníky, prodejce a výrobce informační akce, které mají napomoci snadnému přechodu na nové štítky. „Stěžejní informací pro spotřebitele je, že nové štítky jim pomohou ještě přehledněji srovnat jednotlivé modely a vybrat si ty provozně nejúspornější,“ konstatoval ředitel SEVEn Juraj Krivošík.

Technologický vývoj přináší v nových výrobcích nejen nové funkce či služby, ale také umožňuje postupné snižování energetické náročnosti. „Zjednodušená škála energetických tříd spolu s upravenými piktogramy přinesou přehledné informace o příslušné energetické třídě, spotřebě energie a základních parametrech výrobku,“ upozornil Michal Mazal, předseda představenstva Asociace spotřební elektroniky.

V kategorii zobrazovací elektroniky bude podle něho nově energetický štítek dodáván nejen k televizorům, ale také k monitorům a displejům. Na přeštítkování dohlíží Státní energetická inspekce, která se rovněž podílí na osvětě mezi výrobci, prodejci i zákazníky.

„Naším úkolem je zejména dohlédnout na dodržování jasně stanoveného časového harmonogramu. Prioritou je, aby došlo k rychlé výměně štítků, a tím se nové štítky dostaly co nejrychleji do povědomí spotřebitelů, a celý systém štítkování byl zase plně funkční a přehledný,“ dodal ústřední ředitel inspekce Pavel Gebauer.

Autor: Petr Starý Zdroj: https://faei.cz/