Mezi Ovčárnou a Karlovem se zranil muž, nesli ho pěšky na nosítkách

JESENÍKY | Velmi složitý transport zraněného devětadvacetiletého muže z nepřístupného terénu mají za sebou horští záchranáři z Jeseníků. Muž si včera při výletě v údolí Bílé Opavy poranil koleno. Zranění mu znemožnilo jakýkoliv pohyb a bylo nutné ho co nejdříve dostat do nemocnice.

Jak se to všechno seběhlo: výzvu přijímají záchranáři na Ovčárně přesně v 9.04. O pomoc si volá přímo zraněný muž. Popisuje, kde se nachází i co se mu stalo, a že chůze byť s podporou nepřichází v úvahu. Místo události je mezi stanicí HS Ovčárna a HS Karlov. Shora z Ovčárny proto okamžitě vyráží dvojice záchranářů.

Jeden na čtyřkolce na sněžných pásech a s vozíkem, druhý jako rychlý předsunutý pátrač jen na čtyřkolce na kolech. V ten samý okamžik vyráží zdola z Karlova také dvojice záchranářů s terénním autem a kladkovacím systémem pro případ, že by bylo možné kladkou vytáhnout zraněného muže na silnici. Předsunutý pátrač v osobě záchranáře Ondřeje Škovránka brzy nachází zraněného muže.

Potvrzuje se bolestivé poranění kolene. Muž je bývalý aktivní sportovec a koleno měl již operované. Při úrazu došlápl na kámen a aniž by došlo k pádu, koleno se dostalo do rotace a začíná otékat. Fixaci zajišťuje set obinadel. Terén je velmi složitý a záchranáři uvažují o přesunutí pacienta zhruba o 400 metrů na místo, odkud by se dal kladkou vyzvednout na silnici. Bohužel horoslužebníci přicházející směrem od Karlova informují své kolegy, že oněch 400 metrů se kvůli vysoké vrstvě sněhu a charakteru terénu nedá s osobou na nosítkách projít.

Po krátké poradě volí horoslužebníci naložení zraněného na nosítka KONG a jeho transport delší, ale schůdnější cestou ke čtyřkolce s vozíkem zaparkované pod sjezdovkou Malý Václavák. Při nakládání muže na nosítka se na místě události náhodou objevují 2 vojáci, kteří jsou v Jeseníkách na rehabilitačním pobytu. Sami se nabízejí s pomocí, která je vřele přijata, protože záchranáře čeká transport zhruba 100 kg vážícího pacienta složitým terénem více jak 1 kilometr.

Po každých zhruba 150 metrech se šestice mužů střídá. Po přeložení na vozík čtyřkolky je zraněný muž převezen na parkoviště Ovčárna k chatě Sabinka, kde na něho už čeká auto pro převoz do nemocnice. Složitý terén dokáže záchranáře občas solidně potrápit. Záchranářům i vojákům palec nahoru, zraněnému muži brzké zotavení.

Zdroj: Horská služba