Temelín má na I. bloku zařízení, jež sníží chvění turbíny

Energetici v jaderné elektrárně Temelín nainstalovali na turbínu I. bloku zařízení, které by mělo snížit chvění turbíny o desetiny milimetrů za vteřinu. Jde o takzvaný dynamický hltič vibrací, váží dvě tuny. ČTK to sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. Kvůli zvýšenému chvění musel Temelín neplánovaně odpojit první blok v listopadu 2019.

Hltič je skoro dva metry široký a necelý metr vysoký. Je z oceli, tvarově vzdáleně připomíná hokejovou branku.
Foto: Richenza

Hltič je skoro dva metry široký a necelý metr vysoký. Je z oceli, tvarově vzdáleně připomíná hokejovou branku. Při půlročních přípravách ho odborníci z plzeňského výrobce Doosan Škoda Power ladili na parametry temelínské turbíny. „Výpočty a zkušenosti z jiných elektráren určily tvar. Přesná hmotnost pak vyplynula z měření u výrobce turbíny, kde byl hltič naladěný na požadovanou frekvenci,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Zařízení umístili energetici na turbínu při plánované odstávce prvního bloku. Až ho znovu zprovozní, zjistí, zda se naplnily předpoklady z modelových výpočtů. Konstrukci lze upravit pomocí různě těžkých plechů.

Podle člena představenstva ČEZ Bohdana Zronka je chvění součástí provozu každé turbíny. „Od aktuálních úprav očekávám, že se sníží provozní hodnoty a vytvoří větší rezerva k limitům,“ uvedl.

Kvůli nežádoucímu chvění zavádí ČEZ na diagnostických systémech turbín v Temelíně i metody takzvané neuronové sítě. Z dat bude možné předpovědět, kdy může chvění nastat. Jde o investici za miliony. Technici instalovali na prvním bloku část ze zařízení, 30 takzvaných galvanických oddělovačů. Umožní sbírat data o chvění a dát operátorům konkrétní doporučení.

Dvouměsíční odstávka prvního temelínského bloku se blíží ke konci. Energetici při ní vymění asi čtvrtinu paliva. Odstávka druhého bloku začne v červenci.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 5,7 TWh.

Zdroj:https://ekolist.cz/