V Karlově Studánce nalétávají ptáci křivky mezi auta. Potřebují to, jako sůl

Řidiče, kteří přijíždí do Karlovy Studánky, obvykle vítá celé hejno křivek. Na křižovatce u hotelu Hubertus se drobní zpěvní ptáci chovají, jako kdyby tu byli doma.

Křivky v Karlově Studánce vysedávají na křižovatce přímo mezi auty. Květen 2021.


Křivky v Karlově Studánce vysedávají na křižovatce přímo mezi auty. Květen 2021. | Foto: Deník/František Kuba
Křivky dostaly jméno podle svých křivých zobáků, které evoluce specializovala na loupání šišek. Jejich přirozený domov jsou jehličnaté lesy. Proč by měl šiškožravý pták trávit čas zrovna na frekventované silnici přelétáním mezi auty? Co to vlastně křivky vyzobávají z mezer mezi dlažbou z kočičích hlav?

Další oblíbené stanoviště mají křivky obecné hned vedle křižovatky, ale o deset metrů výš. Vysedávají v korunách okolních stromů, ze kterých mají nejlepší výhled na svou oblíbenou křižovatku.Na toto zvláštní chování křivek upozornil návštěvníky Karlovy Studánky zoolog CHKO Jeseníky Petr Šaj v rámci akce Vítání ptačího zpěvu.

Nálet na křižovatku a uhýbání před auty
„Tady v Karlově Studánce se křivky slétají přímo na křižovatku a pak před každým autem všechny současně uhýbají. Tohle chování křivek na vjezdu do Karlovy Studánky můžeme nejčastěji pozorovat v zimě, ale je běžné i teď v květnu. Víte, čím je to místo pro ně tak zajímavé? Sbírají tu sůl a kamínky ze zimní údržby. Podobné chování křivek můžeme pozorovat také na Ovčárně u závory nebo u penzionů, kde mají posolené schody. Sůl je pro křivky stejně důležitý minerál jako třeba pro zvěř. Proto si křivky oblíbily místa na silnicích, kde bývá k dispozici posypová sůl. Křivku poznáte podle překřízeného zobáku, který potřebuje k vylouskávání semínek ze šišky. Do volátka se jim dostanou společně se solí také kamínky ze silnice. Ty křivky také potřebují, aby jim ve volátku mechanicky rozemlely semínka šišek a umožnily trávení,“ vysvětlil Petr Šaj zvláštní zálibu křivek ve vysedávání na křižovatce.

Pokud křivky nemají po ruce silnici, rády vyzobávají drobné kamínky z omítek jesenických chat. „Křivka se při obírání šišek musí dobře držet ve všech polohách, takže také při vyzobávají fasády často visí vzhůru nohama. Až uvidíte pěkně barevného ptáčka, jak visí na podezdívce horské chyty, bude to určitě křivka. Samci jsou víc červení a samice víc hnědozelené. Teď v květnu se zrovna starají o mláďata,“ doplnil Petr Šaj svůj výklad na téma křivky.

Pro Horské lázně Karlova Studánka, které nabízí různé procedury z oblasti vodoléčby, je početná populace křivek tou nejlepší reklamou.

„V pověrách jizerskohorských horalů voda, ve které se křivka vykoupala, platila za léčivou. Pověrčiví horalé věřili, že křivka chrání dům před bleskem nebo má schopnost vytáhnout z nemocného horečku,“ zaznamenala wikipedie pověry, jak křivky dokážou změnit obyčejnou vodu v léčivou.


Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz