O autobus k vysílači na Pradědu je velký zájem

Až k vysílači na Pradědu se mohou dostat senioři, vozíčkáři nebo jinak hendikepovaní lidé. Každou středu až do konce srpna je na nejvyšší horu Moravy vyváží autobus. Jedná se o nejvyšší místo v Česku, kam autobus zajíždí.  „Pro výjezdy na Praděd jsme se rozhodli poté, co jsme debatovali se starostkou Karlovy Studánky nad dopravní obslužností. Paní starostka nás upozornila, že tato služba zde byla v minulosti provozována, a vyzvala nás, zda bychom byli schopni něco podobného zajistit,“ sdělil oblastní ředitel Z-Group bus Jan Širc. Firma zajišťuje veřejnou linkovou dopravu v části Moravskoslezského kraje.


„Vzhledem k tomu, že se tato informace časově potkala s okamžikem, kdy jsme pořizovali speciální autobusy pro invalidní osoby, napadlo nás, že bychom mohli tyto dvě akce spojit a na tyto výjezdy na Praděd využívat tyto nově pořízené speciální autobusy,“ dodal Jan Širc.

První autobus vyjel na nejvyšší horu Moravy 2. června. Z parkoviště Hvězda u Karlovy Studánky se vydává vždy v 10 hodin, a zpáteční cestu od vysílače vyráží čtvrt hodiny po poledni. O další spoj je velký zájem.


„První výjezd jeli čtyři cestující, nicméně na příští středu je již vyprodáno,“ poznamenal mluvčí firmy Miroslav Slaný.

Dopravce výjezdy na Praděd řešil se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky a Českými radiokomunikacemi, od nich se mu podařilo získat potřebná povolení.

„Výjimka ze zákona byla udělena výhradně pro seniory nad 65 let a osoby s průkazem TP, ZTP nebo ZTP/P a jejich nezbytný doprovod. Autobus s vyhrazenými místy pro vozíčkáře je poháněn stlačeným zemním plynem. Od 2. června do 25. srpna na Praděd vyjede celkem třináctkrát,“ uvedla Správa CHKO Jeseníky.


Autobusy na Praděd jsou pokračováním linky z Hrabyně a Opavy do Karlovy Studánky. Na nejvyšší horu Moravy jezdí jako zájezd, dopravce tak neakceptuje slevy z jízdného. Zpáteční lístek na Praděd stojí 190 korun. Autobus má kapacitu 38 cestujících, přepravit je schopen až tři lidi na invalidním vozíku.

Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/