Ministr zdravotnictví ať přemýšlí, jak moc lidem zasahuje do jejich práv, říká soudce Petr Mikeš
Předsedal senátu Nejvyššího správního soudu, který minulý týden zrušil opatření ministerstva zdravotnictví nařizující povinné nošení respirátorů jako protizákonné. Zároveň upozornil, že ministerstvo už dva podobné rozsudky ignorovalo. Soud proto zvažoval, že tentokrát zruší opatření s okamžitou účinností a nedá už na rozdíl od minulých rozhodnutí čas na nápravu. Povinnost nosit respirátor by tak padla z hodiny na hodinu ve chvíli, kdy by si úřad Adama Vojtěcha rozhodnutí převzal. „Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ řekl soudce Petr Mikeš při zveřejnění rozsudku. Rozhovor pro Týdeník Echo se uskutečnil v pátek 30. července zhruba hodinu poté, co vláda dalším opatřením znovu povinnost nošení respirátorů zavedla. Ministr Adam Vojtěch tvrdí, že respektoval všechny výhrady soudu. Je-li to pravda, ukáže se až ve chvíli, kdy bude soud rozhodovat o dalších žalobách na povinné respirátory. Ty velmi pravděpodobně přijdou. Petr Mikeš tvrdí, že ještě nikdy nedostal na rozsudek od lidí tolik reakcí. Právě povinné zakrývání tváře se stalo symbolem vládních covidových restrikcí a silně dělí společnost.
Jak hodnotíte nové opravené opatření o povinných respirátorech? Zatím jsme neměli šanci si ho přečíst. Slyšeli jsme jen komentář ministra zdravotnictví.
Pan ministr řekl, že napravili právě to odůvodnění v rozsahu, který jim soud vytkl. Zároveň v důsledku toho změnili to, na co jsme apelovali ohledně chybějícího odůvodnění nejvíc. To jsou výjimky z povinnosti pro nemocné, kterým respirátor skutečně brání v dýchání. Jsem velmi rád. Ta situace, která tu byla doposud, byla velmi nepříjemná. Jak se říká, že se má hledat řešení vítěz–vítěz, tak tady jsem měl pocit, že je naopak každé řešení bez vítěze. Je velmi špatně, když jsou ministerstvo zdravotnictví a soud v permanentním konfliktu. Pokud to skutečně je tak, jak říká pan ministr, tak snad byly odstraněny věci, které jsem považoval za skutečně hrubé vady.
Ministerstvo zdravotnictví se ve svých restriktivních opatřeních velmi často odvolává na stanoviska amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC). To ale přímo v materiálu, který ministerstvo připojilo jako zdůvodnění, prosazuje výjimky z nošení respirátorů pro nemocné, jimž zakrytá ústa ubližují.
CDC v té studii, kterou ministerstvo ke zdůvodnění povinných respirátorů připojilo, hodnotilo obecně přínosy „obličejových masek“. Nikoli respirátorů. Mluví se o maskách, což jsou i roušky. Nikoli jen respirátory FFP2, které žádá opatření u nás.
Ve Spojených státech nikdy nebyly respirátory povinné. Je to středoevropský fenomén.
CDC v té ministerstvem citované studii říká, že převažují pozitiva nošení obličejových masek. Ale mohou být situace, kdy z konkrétních individuálních zdravotních důvodů může pacientovi nošení masky komplikovat jeho stav. V takovém případě by měl kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním, jestli převáží pozitiva, nebo negativa.