Maďarsko: Orbán po drtivém vítězství ve volbách slaví „velké vítězství“

Maďarský premiér Viktor Orbán přivítal „velké vítězství“ své strany Fidesz poté, co podle předběžných výsledků pravicové uskupení s přehledem vyhrálo nedělní parlamentní volby. (Foto: Flickr)

Vítězství – čtvrté volební vítězství Fideszu v řadě – bylo mnohem větší, než naznačovaly průzkumy, a to po kampani, kterou zastínila válka na sousední Ukrajině.

Ruská invaze na Ukrajinu donutila Orbána k nepříjemnému manévrování, aby vysvětlil desetileté útulné obchodní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

orbán eu

Osmapadesátiletý Orbán však vedl úspěšnou kampaň, aby přesvědčil jádro voličů své strany Fidesz, že opoziční aliance šesti stran, která slibuje urovnat vztahy s Evropskou unií, by mohla zemi přivést do války, což opozice odmítla.

V projevu k jásajícímu davu skandujícímu jeho jméno v Budapešti Orbán řekl, že nedělní vítězství přišlo navzdory všem předpokladům.

„Zaznamenali jsme tak velké vítězství, že je vidět i z Měsíce,“ řekl. „Ubránili jsme suverenitu a svobodu Maďarska.“

Předběžné výsledky po sečtení asi 98 procent hlasů z celostátních stranických listin ukázaly, že Orbánova strana Fidesz vede s 53,1 procenta hlasů oproti 35 procentům pro opoziční alianci Petera Marki-Zaye.

Národní volební úřad na základě předběžných výsledků uvedl, že Fidesz by měl 135 křesel, což je dvoutřetinová většina, a opoziční aliance by měla 56 křesel.

Do parlamentu by se dostala také krajně pravicová strana Naše vlast, která by získala sedm křesel.

Fidesz rovněž zvítězil v 88 ze 106 jednomandátových volebních obvodů.

Pohodlné vítězství Fideszu by mohlo Orbánovi dodat odvahu v jeho politickém programu, který podle kritiků znamená rozvracení demokratických norem, svobody médií a práv menšin, zejména gayů a lesbiček.

Devětačtyřicetiletý Marki-Zay při uznání porážky uvedl, že Fidesz zvítězil díky tomu, co označil za jeho rozsáhlou propagandistickou mašinérii, včetně dominance v médiích.

„Nechci skrývat své zklamání, svůj smutek… Věděli jsme, že to budou nerovné podmínky,“ řekl. „Připouštíme, že Fidesz získal obrovskou většinu hlasů. Stále však vedeme spor o to, zda byly tyto volby demokratické a svobodné.“

Zdroj: aljazeera.com