Rada Evropské unie odsouhlasila dobrovolně-povinné přiškrcení odběru plynu v celé EU o 15%

Rada Evropské unie odsouhlasila dobrovolně-povinné přiškrcení odběru plynu v celé EU o 15% a opatření má platit nejméně půl roku od počátku srpna až do konce března 2023! Země EU mají dobrovolně snížit odběr, ale pokud to nepomůže, bude moci Rada EU mandatorně nařídit plynové odstávky pro všech 27 zemí EU! Rozhodnutí bylo přijato v důsledku šoku z Kremlu, který oznámil, že od 27. července znovu odstaví Nord Stream 1 kvůli další turbíně! Všude tam, kde půjde topit elektřinou, tam politici lidem vypnou plyn, varují už dopředu němečtí analytici! No jo, ale co ČEZko při jeho cenách za elektřinu?

Každý den přichází na EU jedna rána za druhou, každý den je to jedno velký špatný a ještě horší. Vladimir Putin totiž již minulý týden při návštěvě Teheránu oznámil, že plynovod čeká další servisní odstávka a Gazprom již v neděli informoval [1], že ve středu 27. července dojde k odpojení druhé větve Nord Stream 1 kvůli opravě turbíny, tedy stejná oprava jako v případě první větve plynovodu.

Gazprom původně tuto servisní údržbu chtěl odložit, ale Moskva zareagovala na informace, že Berlín provedl v uplynulých týdnech nepřátelský akt proti Rusku a tajně dodal Ukrajině ze skladů německé armády raketomety Mars II MLRS a rovněž PzH 2000 SAU. Informaci dnes potvrdil vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Podle Kremlu jde o porušení slibu Berlína, že nebude Kyjevu dodávat útočné zbraně, ale pouze zbraně obranné. Podle Moskvy podlehl Berlín tlaku Washingtonu, který německé vládě Olafa Scholze čímsi vyhrožuje. Gazprom proto dostal z Kremlu příkaz neodkládat údržbu druhého servisní proudu NS1 a zahájit údržbu turbíny a odvézt ji do Kanady k servisu u firmy Siemens Canada. Ano, do té samé Kanady, ve které byla zadržována ta první turbína. V Kanadě je z toho šok a vláda neví, jestli vpustí turbínu do Kanady k opravě nebo ne.

Pokud si myslíte, že jste svědky komedie, tak ano. Ale jen z pohledu Rusů, protože pro nás Evropany se jedná o hru ruské kočky s evropskou vyhládlou a brzy i mrznoucí myší. Je to důsledek vleku, ve kterém se nachází Evropská unie, tedy ve vleku americké zahraniční politiky ovládané vojensko-průmyslovým komplexem.

Od 1. srpna začne rachot a snižování spotřeby plynu v EU o 15%

V důsledku tohoto kroku Gazpromu došlo v úterý k jednání Rady Evropské unie, které předsedá na půl roku Petr Fiala. A právě při tomto zasedání bylo rozhodnuto [2], že všech 27 zemí EU zpočátku dobrovolně omezí a sníží spotřebu plynu o 15% s účinností od 1. srpna a opatření bude platit půl roku až do konce března 2023. Rada ovšem schválila i ujednání, že pokud se nepodaří spotřebu zemí EU snížit o těchto 15% v blízké době, potom bude moci Rada mandatorně a povinně nařídit ve všech 27 zemích EU tzv. povinné plynové restrikce.

To jsou omezené plynové dodávky tzv. regulovaným odběratelům, což jsou velké podniky, závody a provozy. Znamenalo by to podle německé televize následující scénář: Nejprve by došlo ke zkrácení výrobních směn v závodech, a to pouze na poloviční směny.

Nord Stream 1 bude opět odstaven kvůli údržbě

Lidé by tak chodili do práce jen na 4 hodiny. Německá vláda by musela zahájit vyplácení kompenzací a dorovnání lidem formou mimořádných Kurzarbeit plateb. Pokud by však přišla tuhá zima a muselo by se v domácnostech více topit, zkrácení směn fabrik by k úspoře plynu nestačilo a musely by se provozy odstavit úplně.

Podle představitelů německého svazu průmyslu záleží na mnoha faktorech, především na počasí, jak rychle nebo pozdě přijde letošní zima, jaké budou ranní a večerní teploty v jednotlivé dny atd. Německá média již lidem doporučují zavčas si pořídit přímotopy, tedy elektrické přenosné radiátory, buď ty laciné s odporovou tepelnou spirálou, anebo ty pokročilejší, akumulační s olejovou náplní, tedy přenosné radiátory na kolečkách.

Německo plánuje překlenout zimu elektřinou pohánějící přímotopy v bytech

Plán německé vlády zazněl včera v diskusním pořadu na německém 1. kanále, že temperování bytů v zimě k přijatelné teplotě pomocí elektrických přímotopů je zvládnutelné, a to díky nákupu laciné elektřiny z dlouhodobých kontraktů z Polska a České republiky! Ano, slyšíte správně! Německé domácnosti tedy budou mít relativně lacinou elektřinu, aby si mohly přitápět elektrickými přímotopy, kdyby došlo na nejhorší.

Na německých sociálních sítích se už šíří vtipy, že nejlepší řešení by měl Adolf Hitler, který by dnes prý byl pokrokový se svým modelem Total Einsatz, kdy zaměstnanci se vůbec nevraceli po směně do zmrzlých domovů, ale spali přímo na lehátkách v továrnách u tepelných výměníků. To by prý bylo řešením pro německé zaměstnance, aby nemrzli doma zimou a udržel se přitom chod průmyslu. Když válka s Ruskem, tak prý stylově a se vším všudy, včetně dekorací!

Elektrický olejový akumulační přímotop. Ilustrační foto

Tyto sarkastické vtipy však pouze odhalují, že Němci si uvědomují, kam jejich zemi vede loutková pro-americká vláda Olafa Scholze, protože opatření přijímaná na šetření plynem opravdu evokují vzpomínky na II. sv. válku, kdy tyto spořící programy běžely ve všem a úplně všude. Spoření energiemi ale neřeší problém samotného nedostatku, který prostě omezuje společnost jako celek. Nelze budovat vyspělou ekonomiku bez dostatku laciných energií. To je základní poznatek a základ z přednášek politické ekonomie, i ten nejtupější student zná tuto poučku, že vyspělosti jakékoliv ekonomiky nelze dosáhnout a zabezpečit, nedisponuje-li ekonomika lacinými energiemi v dostatečném a trvalém objemu.

To je základní poznatek politické ekonomie a je neuvěřitelné, kolik politiků se pyšní VŠ tituly a čestnými doktoráty z ekonomických fakult, ale mnozí z nich jsou naprosto tupí diletanti, protože všechno to, co politici předváděli v roce 2021 s rozhazováním peněz a mamutím zadlužením EU na tzv. oživení ekonomik EU po pandemii, těch mamutích 700 miliard EUR připomínajících helicopter money pro celou EU, a ty sankce proti Rusku likvidující hlavně samotnou EU, to jsou všechno kroky, které odporují základním principům ekonomie. Mamutí inflace je tady a stále se zdá, že politici neví, flace v zemích kolektivního Západu je způsobena nedostatkem energií a paliv

Inflace v celém kolektivním Západě je důsledkem vysokých cen paliv a energií. To je důsledek současné inflace. A protože bez laciných a hlavně dostatku laciných energií nelze vyrábět laciné zboží a ani nabízet laciné služby, tak logicky rostou ceny a tím pádem inflace. Jedná se o tzv. tlačenou inflaci v důsledku zvyšujících se cen energií a paliv na vstupech výroby i služeb, která “tlačí” a tedy nutí pěstitele, chovatele, výrobce zboží a poskytovatele služeb zdražovat své výrobky a služby. Nejsme tedy svědky tzv. “tažené” inflace, kdy je růst cen tažen nahoru v důsledku velkého množství peněz na trhu, kdy lidé zběsile utrácejí, protože mají stále více a více peněz, se kterými neví, co dělat.

Současná inflace je tedy inflací tlačenou veškerými výrobci a dodavateli v důsledku nedostatku energií a paliv, což vede k růstu cen energií a paliv. A když Berlín dodá Kyjevu raketomety a přitom si myslí, že se to Moskva nedozví, tak to sice může vypadat jako tupost německého kancléře, ale on není tupý. On jenom přesně plní pokyn Komise 300 a likviduje německou ekonomiku a spolu s ní i tu hezkou ČEZkou.

Globální chudnutí je pojem, který ode mně znáte už mnoho a mnoho let. A přesně teď máte možnost ten proces globálního chudnutí vidět v přímém přenosu. Připomíná to sebevraždu západních ekonomik, již od jara 2020, když vlády západních států jako na povel zařízly a zastavily své ekonomiky, prý kvůli viru. A to zaříznutí se teď pouze prodlužuje a prohlubuje pod záminkou války na Ukrajině.

Češi se budou muset inspirovat u Rusů ze Sibiře, a to zejména ve chvíli, pokud bydlí v panelácích

Pokud dojde k plynovým výlukám na podzim, budou to mít Češi opravdu drsné, protože výpadek plynu nemohou tak snadno kompenzovat elektřinou a přímotopy jako Němci. Češi totiž kušují a bědují pod vládou fialového kravaťáka, který nechce ani zrušit prodeje české elektřiny přes burzu v Lipsku, ani nechce zastropovat ceny elektřiny, ani nechce zrušit DPH na základní potraviny.

Snížení spotřeby plynu v EU o 15% je obrovské číslo, které sice vypadá jako malé, ale musíte si uvědomit, že to je průměrové číslo na všechnu spotřebu, tedy že všichni v EU omezí spotřebu o 15% v úhrnu. Domácnosti ale nic spořit nebudou, protože neexistuje mechanismus, jak je k tomu donutit. Neexistuje dálkové zablokování domácností, že plynárny někde někoho vypnou. Tak to nefunguje.

Spotřeba plynu je řízena pouze u velkých odběratelů, u továren a závodů. A protože domácnosti nepůjde regulovat, tak těch 15% je rázem 40% v důsledku toho, aby se splnila norma a těch 15% v průměru se v EU ušetřilo. Toto je odhad německých ekonomů, že 15% v průměru pro všechny odběratele znamená cca. 40% pro jeden podnik a závod. Takže budou muset šetřit fabriky, a to tak, že fakt drsně a fakt hodně. A když to nestačí?

Prostě začne EU omezovat dodávky i do škol a do méně důležitých částí infrastruktury. A když přijde opravdu velký mráz a plyn dojde, vyčerpá se, poklesne tlak v trubkách, tak bude vymalováno. A solidarita zemí EU a ochota dělit se o plyn? To skončí ve chvíli, kdy lidé začnou křičet z bytů, že jsou studené radiátory, protože místní teplárna nedostala plyn. Potom uvidíte, jak taková solidarita nabere velice divoký obrat. A Rusko se bude jen pobaveně dívat, jak jedni Evropani mají v bytech “kládu” a druzí pro změnu v těch bytech “klepou kosu”. To je důsledek ignorování principů politické ekonomie ze strany drtivé většiny (kromě Orbána) vrcholových politiků v EU.

Dodatek: V České republice už dokonce existují specializované firmy, které montují na bytovky profesionální společné kouřovody, včetně koncovek do oken, případně i vrtané průchodky nosnou zdí, je-li to konstrukčně a bezpečnostně možné. Více v článku zde.

-VK-

Šéfredaktor AE News