Zájem domácností o střešní solární elektrárny láme rekordy

Za první pololetí letošního roku bylo instalováno více fotovoltaických elektráren, než za celý loňský rok. Je to důsledek prudkého zdražování proudu a nejistoty dodávek plynu z Ruska. Enormní je rovněž zájem o státní dotace na střešní instalace.

Zájem o střešní fotovoltaické elektrárny je v posledních měsících enormní. Ilustrační foto: FAEI.cz/autor

Sdružení Solární asociace zveřejnilo na tiskové konferenci, že celkem bylo v prvních šesti měsících roku připojeno 9 354 elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 jde téměř o dvousetprocentní nárůst.

Největší zájem je právě o malé střešní instalace. Celkem bylo za první pololetí postaveno 8 500 elektráren na rodinných domech. „Fotovoltaika je pro lidi a firmy dnes často nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak snížit náklady na energie a pomoci v boji proti závislosti na ruském plynu,“ řekl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Ocenil podporu ze strany vlády. „Podpora ale nesmí spočívat pouze v tom, že stát bude směřovat velké finanční částky do dotačních programů. Je naprosto nezbytné co nejrychleji odstranit bariéry, které dnes rychlému rozvoji fotovoltaiky pro širokou veřejnost a český průmysl brání,“ dodal Krčmář.

Miliardové dotace

Velký zájem o fotovoltaiku zaznamenává zejména úspěšný program Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že přelomem byl už loňský podzim, kdy začal raketový zájem o fotovoltaiku, ale také o tepelná čerpadla.

Oproti minulým letům je podle ní nyní téměř čtyřnásobný. „Jen za pět měsíců tohoto roku obdržel Státní fond životního prostředí ČR již 23 745 žádostí s požadavkem na 4,6 miliardy korun,“ informovala ministryně.

Dodala, že za celou dobu trvání programu Nová zelená úsporám, tedy od roku 2014, eviduje fond celkem 102 tisíce žádostí o podporu energetických opatření u rodinných a bytových domů za více než 22 miliard korun.

Pětinásobek oproti loňsku

Tento trend pokračuje i letos. Za červen se dokonce počet přijatých žádostí o fotovoltaiku oproti roku 2021 vyšplhal na pětinásobek. A celkový počet přijatých žádostí na fotovoltaiku za první půlrok letošního roku (18 316) je již téměř dvojnásobný v porovnání s počtem přijatých žádostí za celý loňský rok. Podobný trend je rovněž u tepelných čerpadel.

Provozovatelé skladovacích či výrobní hal, totiž zjišťují, že instalace solární elektrárny může firmám zaručit levnou a čistou energii v rámci několika měsíců. Od vyhlášení podpory letos na jaře bylo podáno 2,5 tisíce žádostí, z nichž ministerstvo průmyslu a obchodu již pět set schválilo.

„Fotovoltaika se nesmí stát jen luxusem pro majitele rodinných domů či firem provozujících budovy s vhodnou střechou. V Česku žijí miliony lidí v bytových domech. Ty nemají nárok na levnou elektřinu a budou mnoho let odkázáni na drahou elektřinu?“ uvedl Krčmář ze Solární asociace.

Dlouhé povolování

Velké projekty jsou ale zdržovány zdlouhavými povolovacími procesy. V novele stavebního zákona jsou sice navrženy změny, které by je zrychlily, novela ale bude účinná možná až od roku 2024.

„To prostě nestačí, stát musí změny prosadit ještě letos. Nacházíme se v mimořádné situaci, chce to rychlé jednání ze strany politiků a úředníků,“ upozornil Krčmář. Jinak podle něj hrozí, že Česko nesplní cíle v oblasti energetiky a klimatu a miliony lidí budou na levnou elektřinu čekat mnoho let.

Mezi kroky, které by stát měl letos prosadit, patří například zařazení velkých obnovitelných zdrojů energie mezi takzvané vyhrazené stavby, podpora agrivoltaiky a zrušení měření po fázích, které zbytečně projekty v Česku oproti okolním zemím prodražuje.

Specifickým problémem jsou pak překážky ze strany památkářů, kteří fotovoltaiku na mnoha místech blokují, a to i v případě, že se mají panely objevit třeba na budovách ze 70. a 80. let.

Autor: Petr Starý

Zdroj: https://faei.cz