Cenzoři dostali přes prsty! Soudkyně promluvila.

U soudu se objevila kauza, zda-li odlišné názory třeba na očkování proti covidu-19 nebo ohledně probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině, je či není trestný čin. A není!

Jindřich Rajchl PRO

27. října 2022 – 09:01

Litoměřický soud konstatoval, že se jedná o názor, nikoliv trestný čin. Státní zástupce se sice na místě odvolal, tudíž jde o prvoinstanční, a nikoliv definitivní rozhodnutí. Advokát Jakuba Netíka Jindřich Rajchl má přesto z výsledku radost. 

„Jsem za něj velmi rád, musím říci, že oceňuji i celý proces, který byl korektní, byť soudkyně zcela nevyhověla všem našim námitkám. Ale podle mého názoru správně uzavřela, že výroky nemají intenzitu trestného činu. Neustále už několik měsíců a let bojuji za svobodu slova v této zemi. Za to, že může být omezena, a dokonce kriminalizována pouze ve flagrantních případech, kdy konání ubližuje nebo způsobuje závažné důsledky,“ řekl Rajchl v rozhovoru pro parlamentnilisty.cz.

Státní zástupce Filip Valjent i přesto tvrdil, že Netík šířil dezinformace o očkování, které mohly vyvolat ve společnosti znepokojení a obavy. Uvedl také, že ani pod vlivem trestního stíhání „neustal v obhajobě ruské agrese a trestnou činnost páchá dál“. Dále prohlásil, že Netíkovy výroky o očkování by mohly způsobit paniku, která byla jeho cílem. Zmínil také videa, která podporují Rusko a která mají obhajovat zločiny proti míru. Valjent se domníval, že by měl být obžalovaný potrestán dvěma lety podmínky se zkušební dobou na čtyři roky, a na místě se proti rozhodnutí odvolal.

„Je to prostě jeho názor na věc,“ sdělila soudkyně Markéta Bitterová, „a v trestněprávní rovině soud neshledal, že by to mělo být trestáno,“ pokračovala soukdyně s tím, že videa nenávist nevyvolávala a neměla takový vliv, aby ohrozila demokracii.

Podle advokáta a předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla jsme si bohužel zvykli, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) prohlásí, že někdo nebo něco ohrožuje bezpečnost České republiky. 

„To je prázdná floskule a není to pravda. Ohrožuje to jen jednonázorovou jednotu, kterou chce obhajovat současná česká pětikoalice a ostatní názory tlačí na okraj společnosti. Toho, jehož názory nejsou pohodlné, označí za dezolátora, dezinformátora, proruského švába a podobně. Jsem rád, že soud dal za pravdu, že podobné výroky nemohou být trestný čin. Sám nesouhlasím se vším, co Netík řekl, nicméně budu bránit jeho právo svůj názor říct podle zásad Voltaira,“ prohlásil Rajchl.

Ten ve své závěrečné řeči mimo jiné sdělil, že česká společnost je tak silně polarizována, že není umožněna svobodná diskuse a názorová pluralita. Je preferován jen jediný názor, ostatní jsou potlačovány, mazány a zesměšňovány, což vytváří bariéry ve společnosti. „Jestliže zástupce tvrdil, že výroky ohrožují demokracii a podrývají důvěru ve stát, tak já tvrdím, že je tomu obráceně. Jedině názorová diskuse, kde si lze vyměňovat argumenty a žádný nebude mazán nebo dehonestován, přispívá k tomu, aby lidé věřili ve stát a v demokracii, protože mají úplně stejné právo sdílet a šířit své názory,“ dodal Rajchl.

Skutečnost, že se lidé musejí za své názory hájit u soudu, podle Rajchla vypovídá o tom, že orgány činné v trestním řízení reagují na společenskou poptávku stíhat a kriminalizovat nepohodlné osoby a názory. 

„Kdyby někdo řekl, že schvaluje agresi Spojených států amerických v Iráku, což byla jednoznačná agrese bez mandátu OSN a právního podkladu a na základě smyšlenky o jaderných zbraních, nikdo nehne ani brvou. Kdyby chválil, jak je dobře, že tam Američané byli, napadli Irák a deinstalovali Saddáma, z hlediska práva je to naprosto totožný výrok. Jde o to, že státní zástupci a orgány trestního řízení reagují na poptávku týkající se zejména covidu a Ukrajiny, které nejedou s oficiální linkou a naše vláda se je snaží postihovat, a dokonce kriminalizovat,“ uvedl Rajchl.

Dále Rajchl poznamenal, že litoměřický soud v tomto případě prokázal, že v rámci práva bychom si měli být všichni rovni. „Jsem přesvědčen, že nemůžeme kriminalizovat výrok, v tu chvíli bychom museli zavřít polovinu republiky a každého, kdo řekne, že schválil invazi v Iráku, Saúdské Arábii a podobně. Z právního hlediska v tom není rozdíl. Orgány činné v trestním řízení by měly být zdrženlivější, jak k tomu vyzval nejvyšší zástupce Igor Stříž. Výroky oponentní vůči současné lince nemusejí být kriminalizovány,“ dodal advokát Jindřich Rajchl.

(zak, prvnzpravy.cz, foto: fb)

Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/cenzori-dostali-pres-prsty-soudkyne-promluvila/