Česko čeká další brutální zdražování

Není v České republice povolanější instituce, která by měla lepší přehled o tom, jaké cenové tlaky a zdražování aktuálně probíhá a jaké se na lidi teprve chystá, než je Česká národní banka. Ta teď zveřejnila nejnovější prognózu, která obsahuje výhled pro českou ekonomiku na další měsíce.

Těžké časy

Nejzajímavější je pochopitelně ta část o cenách, která příliš pozitivního nepřináší. Ačkoliv se už objevily hlasy, že zdražování kulminovalo a nebude zrychlovat, zřejmě byly předčasné. Inflace má totiž dále růst, a to poměrně rychlým tempem.

Do hry se tak vrací hrozivé číslo 20 %. Toho by inflace nakonec skutečně měla dosáhnout. Bude to znamenat, že zboží a služby v české ekonomice budou v příštích měsících v průměru o pětinu dražší než v loňském roce. Jde přitom o skutečně široký průřez a některé položky, zejména pak energie a potraviny, které lidé potřebují nejvíce, zdražují ještě mnohem více.

Snad ještě horší zprávou je, že prognózy ČNB se neustále zhoršují a nikdo neví, kde se to zastaví. Ještě na jaře totiž bankéři předpokládali, že celoroční inflace dosáhne jen 13 %. To je číslo, které se dnes jeví jako z říše snů. Bude to pochopitelně mnohem horší.

Vysoké ceny i v dalších letech

Už zaznívají i hlasy, že ani v příštím roce se kdovíjak brzdit nebude. Efekt vysokých cen energií totiž jen tak neodezní a naopak bude přetrvávat. Postupně tak prosákne do dalších sfér ekonomiky, což znamená, že firmy budou muset dále zdražovat a cenovou hladinu tak zvedat.

Centrální bankéři sice předpokládají, že do roka a půl by se inflace mohla dostat ke dvěma procentům, ale ekonomové tomu příliš nevěří. Jakmile se totiž jednou zdražování roztočí do takové míry, jakou vidíme v současnosti, má tendenci klesat jen velmi pozvolně. I v příštích letech tak můžeme vidět inflaci třeba kolem deseti procent.

Češi se už nicméně proti zdražování vydali bouřit do ulic, kde vykřikují, že současné ceny jsou již neúnosné. Je otázkou, co se stane, když se ještě zvýší.

Petr Vavrenka