Jako by už nic dalšího nemělo být…

Před dvěma roky začala válka na Ukrajině. Ruská vojska překročila hranice a od té doby válčí s celým potenciálem NATO. Západ dodává peníze a zbraně, Ukrajina dodává životy. Dvouletý výsledek tohoto střetu vidíme v konsolidačním balíčku, zvýšené dani z nemovitosti, drahých energiích, celoevropské ekonomické krizi, zhasnutých vysokých pecích a rostoucích protestech stále širšího spektra postižených.

Třináct balíčků sankcí uvrhla EU na Rusko. Proč třináct? Protože těch předchozích dvanáct k ničemu nebylo.

Není alternativa, řekli nám. Jen podporovat Ukrajinu, dokud bude třeba. Podporovat ji, i kdyby s tím Američané přestali. Podporovat ji, i kdyby to nefungovalo. Odstřihávat se od ruských energií, i kdyby to znamenalo rekordní dovážení ruské ropy. Je jen jeden směr – sjednocená Evropa, ideálně bez práva veta pro malé státy.

Pokud má někdo jiný názor, je to hlas, který není třeba brát v potaz.

Na realitě nezáleží. Že Evropa nedodala slíbený milion dělostřeleckých nábojů? To nevadí. Že Spojené státy přestaly Ukrajině posílat zbraně i peníze? To je jedno. Že Rusko útočí podél celé linie fronty? Koho to zajímá? Co se schválilo, to přece platí!

Demokracie měla být od toho, aby bylo možné změnit směřování, aniž by bylo nutné kvůli tomu vést válku a nebo dělat revoluci. Měla sloužit k tomu, aby mohli přijít noví politici, kteří se necítí vázáni starými sliby těch, kteří se spletli a vedli zemi špatným směrem. Měla sloužit k tomu, aby se chybná rozhodnutí zrušila.

Ale v praxi to tak nevypadá. Spíš jsme svědky zabetonování pozic. Sankce nefungují? Chce to víc sankcí. Grýndýl nefunguje? Chce to víc grýndýlu. Fiala je blbec? Chce to víc Fialy. Chyby nejsou korigovány… naopak, pokračuje se v nich dál, bez ohledu na jakoukoliv realitu.

Grýndýl je chyba. Ničí průmysl i zemědělství. Ale stejně zítra náš ministr Výborný přiveze z Brusele jasný signál, že se na něm nic nebude měnit. Jak do Babiš podepsal a tak to zůstane… i když to Fiala nejdřív kritizoval, protože pak zjistil, jaké je to dobro a super příležitost. Protesty zemědělců i Agrární komory nebudou vzaty v potaz. Pokračuje se dál bez ohledu na zdravý i selský rozum. Pokračuje se dál bez ohledu na skutečnost.

Jak jinak to může skončit, než průserem? Demokracie už moc demokraticky nevypadá. Nekoriguje, neupravuje kurz… vláda se chová, jako by už neměly být volby, ekonomika se chová, jako by už neměl být žádný trh a Řehka se chová, jako by už brzy měla přiletět první atomovka. Všichni dohromady se pak chovají, jako by už neměla být žádná jiná budoucnost než ta ukrajinská – trvalý boj proti Rusku… bez ohledu na to, jaká je to tragédie.

Ukažte mi jakýkoliv záchvěv zdravého rozumu. Kdekoliv. Klidně i v České televizi. Ukažte mi jakýkoliv liberálně demokraticky přijatelný směr, který nevede k armagedonu. Ukažte mi jakékoliv konstruktivní jednání a chování, které vede k lepší budoucnosti. Ukažte mi něco, co by dávalo naději, že budoucnost bude podle Fialových vlhkých snů. Řekněte mi jediné pozitivum, které by skýtalo naději, že Ukrajina nad Ruskem zvítězí a Západ bude znovu veliký.

Ukažte mi budoucnost, ve které se americkým prezidentem nestane osmdesátiletý geront. Ukažte mi budoucnost, ve které se pomocí konsolidačních balíčků dostaneme z krize. Ukažte mi budoucnost, ve které u nás bude vládnout někdo rozumný… Jako by už nic takového nikdy nemělo být. Jako bychom už měli budoucnost určenou. Budoucnost zbytečných a postradatelných.

Zdroj: https://web.litterate.cz/jako-by-uz-nic-dalsiho-nemelo-byt/

Autor: by Vidlák