Rovný, rovnější a nejrovnější

Paní ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová zvaná Venezuela, dostala další ze svých nápadů. Rozhodla se spojit práci a sociální věci v jedno. Navrhuje sociální dávky za to, když do práce půjdou i ti, kteří nechtějí.

Celé se to jmenuje Dotovaná místa a je to o tom, že kdo zaměstná chronické netáhlo, bude státem finančně podmáznut.

idnes.cz/…/ministerstvo-prace-nezamestnani-davky-zprisneni-pravidel-novela

Novela pravidel Úřadů práce navrhuje, aby se nezaměstnaní po novu rozdělili do tří kategorií. A to na neznevýhodněné, znevýhodněné a extra super lomcovák znevýhodněné.

Do první skupiny by patřili všichni, kdo se až dosud snažili, zajistili si vzdělání, bydlení, vždy nějakou práci a nemají malé děti.

Do druhé ti, kteří mají děti do 15 let, pečují o postiženého, mají věk nad 55, absolventi škol, kteří dosud nehrábli, lidé bez vzdělání, lidé na pracáku přes 5 měsíců a žadatelé o azyl.

Do super skupiny zvlášť znevýhodněných mají být zařazeni handicapovaní, ti co už přes rok nehrábli ani omylem, zoufalci bez vlastního bydlení, na dávkách a s exekucemi. Popřípadě ti, co toho stihli ve druhé kategorii víc dohromady.

Paní Venezuela navrhuje, aby se těm s malými dětmi, starším a absolventům škol ÚP více věnoval, zatímco těm chronickým povalečům rovnou proplácel jejich výplatu. A to první rok celou, druhý tři čtvrtě mzdy a třetí půlku. Do max. výše dvojnásobku minimálky, tedy téměř 30 000 Kč brutto a na účet zaměstnavatele

Tak jako já chápu, že některým lidem je třeba pootevřít těžká vrata od fabriky. Třeba rodinám s malými dětmi, postiženým, lidem starším, lidem pečujícím o lazara, nebo třeba i těm žadatelům o azyl. Ale lidem dlouhodobě se válejícím, s nedokončenou základkou, exekucemi a na dávkách? A to jako proč?

Uvědomuje si paní ministryně, že zase chce utírat rozlité mlíko vlády těmi poctivými, bohabojnými a přičinlivými občany, že jo? Protože to co navrhuje je diskriminace v přímém přenosu. Už vidím ten přijímací pohovor u zaměstnavatele:

Takže lůzr nejste, že ne?“

„Ne, prosím pěkně, to bych neřekl. Žiju spořádaně, splácím vlastní byt na hypotéku, jsem zdráv, mám vzdělání, praxi a práci jsem se nikdy nevyhýbal.“

„Nevyhýbal. No hezký. Takže ani fluktuant. Chlape, máte aspoň exekuce? Moc exekucí? Pobíráte několik dávek?“

„Nikoliv, prosím pěkně. Své dluhy jsem vždy včas splatil a své výdaje hradím vždy řádně ze své mzdy.“

„Aha. Splácel, zajistil, nic nedluží, po nikom nic nechce. Vzdělaný, poctivý, pracovitý blbec. Tak co s váma, chlape? Sám si to ztěžujete. Přeci vás nebudu vyplácet ze svého? Podívejte se na toho před vámi. Nespolehlivý, líný, zadlužený až po uši, alkoholik z ubytovny, bez vzdělání, jakýchkoliv pracovních návyků, třikrát soudně trestaný a sociálku pobírá i na taxík pro cestu na pracák. To je materiál. A tomu vy se chcete vyrovnat? Toho chcete trumfnout?“

„Tak já bych třeba dělal i přesčasy…“

„A ven!“

A paradoxně ještě ti z kategorie bez znevýhodnění, teď už znevýhodnění diskriminací, budou plat těch státem protežovaných pod označením zvlášť znevýhodnění, sanovat ze svých daní. Budou-li mít tedy práci, když zaměstnavatelé budou zvýhodňovat ty znevýhodněné. Takže pokud by poctivý a přičinlivý občan chtěl mít stejné výhody jako tamti, musel by nasekat dluhy, stát se povalečem a lemplem a pak ano, potom by si ho stát začal vážit.

Místo aby platilo, že kdo si nevypije všechno, ten má na potom, platí, že kdo to vyzunkne na ex, tomu ten spořivý musí dolít ze svého. A to nemluvím o tom, že i kdyby takový mazánek vlády tahal jen na půl plynu, zaměstnavatel si jeho vyhazov rozmyslí, protože tak jak tak mu žádná škoda nevzniká. Vlastně pořád má něco za půldara.

A je také dost možná, že budou vznikat účelově založená pracovní místa právě kvůli tomuhle štědrému nadstandardu. Protože poloviční povaleč nic nestojí, kdežto výdaje na něj si můžete luxusně odepisovat z daní. A jak se dá kouzlit s čísly, dotacemi a odpisy, to na vládě moc dobře vědí. Mají tam od toho kouzelníka profesionála. A to nemluvím o pokřivení trhu do turecké šavle. Protože tím utrpí nejenže pracovní trh, ale i ten produktový, když jeden bude vyrábět se mzdovými náklady a druhý bez nich.

Divná doba, divná vláda, divní lidé v ní.

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.czAutor článku: Burian Petr | Vydáno: 9. 1. 2020 | Přeč