Všude po Evropě umírají lidé na koronavirus a Evropská komise v izolaci spouští Zelený úděl

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a její komisaři potvrdili, že žijí ve věži ze slonoviny zcela odtržení od reality. Více než polovina členský států EU se těžce potýká s pandemií koronaviru, lidé v Evropě umírají po tisících a Evropská komise si v klídku v separaci dál pracuje na Zeleném údělu. Bez ohledu na těžké problémy, které sužují zdravotnictví členských zemí, Komise dnes předložila návrh nařízení EU k provedení Zeleného údělu.

Většina členských zemí se dostala do těžkých hospodářských problémů. Hrozí bankroty statisíců firem. Miliony lidí živoří v karanténě s omezenými prostředky. Některé vlády členských států se lidem i firmám snaží v zájmu záchrany milionů pracovních míst ohrožených ekonomickými důsledky pandemie pomoci záchrannými finančními balíčky. A do toho si Evropská komise klidně navrhne odstavení uhelných elektráren, zdražení ropných a plynových paliv a masivní dotace do fotovoltaických a větrných elektráren.

Řada lidí se mě v poslední době ptala, jestli kvůli pandemii dojde ke zrušení toho šíleného plánu se Zeleným údělem. Mnoho voličů se vyjadřuje tak, že jestli k něčemu mohla být epidemie „užitečná“, tak k tomu, aby zatrhla to „klimatické šílenství“. Komise však názorně ukázala , že na názory voličů z vysoka kašle. A že potřeby lidí jsou jí úplně fuk. Jsem čím dál více přesvědčen o tom, že vysocí představitelé EU, kteří Zelený úděl bezohledně prosazují ,musí zřejmě být nějak finančně motivovaní od firem, které se na něm chystají „napakovat“. Nebo jsou tak hloupí, až jsou nezpůsobilí pro výkon jakékoli veřejné funkce.

Evropský parlament bude zítra projednávat unijní reakci na koronavirovou krizi. Na místě bude jen hrstka poslanců, kteří v Bruselu trvale žijí. Ostatní se rozpravy budou účastnit ze svých domovských členských států, protože nelétají letadla. Máme však možnost přes maily předkládat pozměňovací návrhy. Řeší se i způsob, jak bychom na dálku pomocí speciálního softwaru a ověřovacích hesel mohli i nouzově hlasovat.

Zítra proto navrhnu, aby byl Zelený úděl ihned zastaven a všechny peníze, které na něj Komise v rozpočtu vyčlenila, aby byly použity na pomoc členským státům postiženým pandemií. Až nám bude z Evropské rady postoupen Víceletý fiskální rámec pro léta 2021 až 2027, navrhnu spolu s kolegy z frakce Identita a demokracie (ID) V níž působí i europoslanci za SPD, veškeré peníze vyčleněné na Zelený úděl přesměrovat na rekonstrukci hospodářství evropských zemí. Na opatření, aby se do Evropy znovu vrátila výroba zdravotnického materiálu a léků. A stejně tak všech dalších věcí, které nutně potřebujeme pro život. Pandemie nám ukázala, jak jsme kvůli globalizaci smrtelně zranitelní. Přišel čas pro lokalizaci.

Autor: MUDr. Ivan David Europoslanec SPD