U Vrbna pod Pradědem se mladý horolezec zřítil ze skály, těžce se zranil

VRBNO POD PRADĚDEM, BÍLÝ POTOK (FOTO) | Šestadvacetiletý horolezec nezvládl výstup v lezeckém terénu a zřítil se ze skály. Na místě zasahovala záchranná a horská služba, k vážně zraněnému vzlétl i vrtulník.

Mladý šestadvacetiletý horolezec nezvládl ve čtvrtek 23. dubna 2020 večer výstup v lezeckém terénu pod zříceninou Pustého zámku (Weissenstein) nad Bílým Potokem u Vrbna pod Pradědem a těžce se zranil.

K pádu došlo z výšky asi deseti metrů na skále, která má první pevný bod jištění ještě o dva metry výše. „Vybral si výstup, který je méně lezený a také méně jištěný. Na místo nehody dorazila první posádka sanitního vozu Rychlé zdravotnické pomoci a vzápětí my spolu s hasiči. Mladík si pádem přivodil otevřenou zlomeninu dolní končetiny a kromě toho si stěžoval na bolesti v oblasti bederní páteře a žeber,“ uvedl k nehodě Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Zasahující záchranářka u něj zjistila těžké poranění dolní končetiny, hrudníku, zranění v oblasti zad a tým zdravotnické záchranné služby zahájil poskytování přednemocniční neodkladné péče.

Pro zraněného zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Olomouce. „Zraněného ale vzhledem k hustému zalesnění nebylo možné vyzvednout z místa nehody v podvěsu. Zafixovali jsme ho do vakuové matrace a šetrně snesli k autu Horské služby. Tím jsme jej pak převezli na Bílý Potok, kde přistál vrtulník,“ doplnil Martin Chalupa s tím, že vrtulník poté mladíka transportoval do nemocnice v Olomouci.

Současné počasí doslova láká do hor nejen spoustu turistů a cyklistů, ale i milovníky horolezectví. „Proto zdůrazňuji, že ti, kteří nejsou opravdu zkušenými lezci, by se neměli vydávat na náročnější výstupy. V případě, že cesta není dostatečně jištěna, měli by si raději vybrat jednodušší terén,“ varoval horolezce Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Autor: Karolína Šťastná

Zdroj: STA Bruntálsko