Podhorská nemocnice vyšetřuje pacienty novým moderním ultrazvukem

 Nový moderní ultrazvuk uvedli do provozu na radiodiagnostickém oddělení Podhorské nemocnice v Bruntále, která patří do skupiny AGEL. Nový přístroj nabízí podstatně vyšší kvalitu zobrazení než dosud využívané vybavení, což lékařům umožní zachytit patologické stavy v ranějších stádiích. Investice do ultrazvuku, který nahradil více než 10 let starý přístroj, přišla nemocnici na 1,3 miliónu korun.

Nový ultrazvuk zajistí pacientům nemocnice kvalitnější sonografická vyšetření. „Ultrazvuk disponuje moderním softwarovým vybavením a nabízí vyšší kvalitu obrazu než dosud používaný přístroj,“ říká primář radiologického oddělení Podhorské nemocnice MUDr. Tomáš Martínek s tím, že pomocí ultrazvuku mohou diagnostikovat onemocnění od kamínků ve žlučníku až po nádorová onemocnění. „Pomocí nového přístroje můžeme vyšetřit denně až 25 pacientů všech věkových kategorií od dětí až po seniory,“ doplnil primář.

Nový ultrazvukový přístroj má podstatně vyšší kvalitu zobrazení s podrobnějším rozlišením struktur tkání jednotlivých orgánů, a tak umožňuje dříve zachytit změny ve smyslu nádorů, zánětů či jiných patologií. „Široké snímací pole umožňuje zobrazit tkáně v širším rozsahu a zlepšuje tak orientaci ve vyšetřovaných oblastech. Nové technologie také zlepšují přehlednost hluboko uložených orgánů i u robustnějších pacientů, u nichž jsme na starších přístrojích měli potíže tyto orgány zhodnotit,“ vysvětluje primář.

K přesnějšímu hodnocení změn rovněž přispívá kvalitnější barevné mapování se zobrazením i pomalých cévních toků. “V případě jednotlivých orgánů to má význam opět u nádorů či zánětů. Také však při klasických cévních vyšetřeních končetinových cév – tepen i žil – jsme schopni zobrazit i velmi pomalý krevní průtok v hodně poškozených cévách a přispět tak kolegům – specialistům – k rozhodování o dalším léčebném či diagnostickém postupu u jednotlivých pacientů,“ dodává MUDr. Martínek.

Přístroj je vybaven plochým LCD monitorem, který je upevněn na pohyblivém rameni, díky kterému je monitor možné libovolně polohovat, což usnadňuje lékařům práci při vyšetření a manipulaci s pacientem. Samotné vyšetření je maximálně šetrné a bezpečné, neboť ultrazvukový přístroj nepoužívá k vyšetření žádné rentgenové záření. Přístroj ukládá obrazová data do centrálního úložiště dat a umožňuje tak rychlou archivaci vyšetření. Lékař si může snadno obrazovou dokumentaci vyvolat při následných kontrolách k porovnání nálezů.

Zdroj: Podhorská nemocnice