Konečně naživo! V Olomouci zazní koncert pod širým nebem v podání Moravské filharmonie

Konečně naživo! Takový název nese open-air koncert Moravské filharmonie, která se jím pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera vrací v plné síle před moravské publikum. Moravská filharmonie o něm informovala v tiskové zprávě.

Oslava konce omezení i významného jubilea

Koncert se uskuteční na Horním náměstí v Olomouci ve čtvrtek 18. června od 19.00 hodin a bude volně přístupný. Na programu budou skladby Josefa Suka, Bedřicha Smetany aAntonína Dvořáka. Koncertem pro širokou veřejnost orchestr současně oslaví 75. výročí svého založení.

První koncert Moravské filharmonie, tehdy ještě pod názvem Městský symfonický orchestr, se konal téměř přesně před 75 lety. „Jako úplně první skladba nově založeného orchestru zazněla 26. května 1945 Smetanova Má vlast“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman. „Proto jsme ji v programu koncertu, kterým oslavujeme jubileum Moravské filharmonie a zároveň se po vynucené pauze vracíme zpět před naše publikum, nemohli opomenout,“ vysvětlil Harman.

Sukovým pochodem V nový život, který rovněž zazní, mimo jiné zahájil na začátku letošní abonentní sezony nový šéfdirigent Moravské filharmonie Jakub Klecker své působení na tomto postu. Open-air koncert bude zakončen II. a IV. větou ze Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka.

Moravská filharmonie Olomouc patří k nejstarším symfonickým orchestrům na Moravě. Věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou domácí a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Moravská filharmonie pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Zdroj a foto: Moravská filharmonie