Nejstarší obyvatelka ČR Marie Holíková z Blížkovic oslavila 109 let

Nejstarší obyvatelka České republiky Moravanka Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku včera oslavila 109. narozeniny. Popřát jí dnes přišla s kyticí ve tvaru srdce i starostka obce Šárka Ježková.

Marie Holíková se narodila 15. července 1911 v Blížkovicích jako nejstarší ze tří sourozenců Marii a Františkovi Zuhlovým. Po škole pracovala v zemědělství. V roce 1937 si vzala Jana Holíka, jehož rodiče jim předali hospodářství. Porodila dva syny, má čtyři vnučky, několik pravnoučat a prapravnoučat.

Marie Holíková žije v domě se synem a snachou, kteří o ni pečují 24 hodin denně. Přestože si pamatuje věci staré sto let, zajímá se i o aktuální dění, jako například o situaci ohledně odchodu Británie z Evropské unie nebo o pandemii koronaviru. Sama se v dětství setkala s poslední velkou světovou pandemií takzvané španělské chřipky (1918), a jak sama vzpomíná, i tehdy musela nosit roušku.

Stoletých přibývá

V České republice letos na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení žilo 569 stoletých a starších lidí, z tohoto počtu bylo 493 žen a 76 mužů. Ze statistik také vyplynulo, že nejstaršímu mužskému obyvateli ČR je 106 let a je z Karlovarského kraje. Podle nejnovějších demografických modelů by za deset let mohlo u nás žít přes 1600 stoletých a starších obyvatel.

Autor: red Foto: Šárka Ježková, Blížkovice

Zdroj:https://zpravyzmoravy.cz/