Covidová karanténa zvedla domácnostem účty za proud o tisíce korun

Jarní celorepubliková karanténa má logický, i když pro mnohé domácnosti nepříjemný dopad na rodinné rozpočty. Zatímco spotřeba elektřiny v přiškrceném průmyslu klesla, v domácnostech je tomu naopak. Některé rodiny zaplatí za proud o tisíce korun více.

Mnohé domácnosti mají kvůli karanténě vyšší účty za elektřinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když čtyřčlenná rodina pana Pavla v nevelké středočeské obci otevřela koncem září obálku s vyúčtováním nedoplatku za spotřebovanou elektřinu, nestačila se divit. Nejen, že musí doplatit bezmála šest tisíc korun, ale ještě se jí o několik stokorun zvednou měsíční zálohy.

Když si vyúčtování pořádně pročetla, brzy poznala, proč se účet za proud tak razantně zvýšil: oproti předchozím dvěma letům vyletěla spotřeba elektřiny v domácnosti nahoru. Důvod? Koronavirová karanténa. Jak Pavel, tak především jeho manželka totiž od jara pracují více doma. To znamená, že od rána do večera mají zapnutý počítač, ale také televizi s aktuálním zpravodajstvím, nebo si připravují oběd na elektrickém sporáku.

A když se k tomu ještě připočte citelný zvýšení cen elektřiny od letošního jara, výsledkem je i výrazný vyšší doplatek a zálohy. Ostatně jejich příbuzní ve stejné obci jsou na tom ještě hůř: Ti musí ve svém domě, v němž elektřinou i topí, doplatit více než deset tisíc korun.

Ovlivněná spotřeba

To, že pandemie koronaviru výrazně ovlivnila pololetní výrobu a spotřebu elektřiny v Česku, ukazují i oficiální údaje Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Celkově sice spotřeba klesla, ale to je právě kvůli propadu v průmyslu. V domácnostech naopak o několik procent narostla.

Podle mluvčího úřadu Michala Keborta klesla spotřeba elektřiny v prvním čtvrtletí o jedno procento a výroba o 6,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se propad prohloubil – spotřeba se v meziročním srovnání snížila o 9,6 procenta a vyrobeno bylo o 12 procent elektřiny méně.

„V dubnu a v květnu, tedy v době výrazných odstávek výroby a zavřených obchodů, se spotřeba elektřiny meziročně snížila o více než desetinu a pokles vyrobené elektřiny přesáhl 15 procent. Z červnových údajů je naopak patrné, že se ekonomika postupně vracela do normálu. Červnový meziroční pokles spotřeby představoval zhruba pět procent, u výroby elektřiny to bylo půl procenta,“ řekl nedávno podle ČTK předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U domácností to ale bylo jinak. „Z průměrných čísel se však podle očekávání vymykaly domácnosti, jejichž členové více času trávili doma. V prvním čtvrtletí zvýšily svou spotřebu meziročně o více než procento. Ve druhém čtvrtletí, jak se zpřísňovala opatření, byl nárůst spotřeby domácností již téměř pětiprocentní,“ dodal Trávníček.

U ČEZ plus sedm procent

Podobná čísla má i skupina ČEZ, což je největší dodavatel elektrické energie. „Pokud bychom se bavili o spotřebě přímo v covid období, tak spotřeba domácností na území ČEZ Distribuce stoupla meziročně od března do června přibližně o sedm procent,“ uvedl pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mluvčí Roman Gazdík.

U menších podniků a živnostníků naopak spotřeba o zhruba čtyři procenta klesla. „Největší vliv měla pandemie na velkoodběratele, kde odhadujeme pokles spotřeby přibližně o patnáct procent. Celkově, tedy bez ohledu na typ odběru, podle našich odhadů spotřeba v tomto období klesla o osm procent,“ dodal Gazdík.

Říjnové zlevňování

Skupina ČEZ ale od října cenu elektřiny pro domácnosti zlevní napříč ceníky v průměru o devět procent. Lidé by mohli ročně ušetřit několik stovek korun. „Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie covidu klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji. Plníme tak svůj slib, že pokud ceny na burzách vydrží níže delší dobu, budou z toho mít prospěch i naší zákazníci,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. Ve stejné výši jako domácnostem klesnou podle firmy od října také ceny pro živnostníky a malé firmy.

Úspory lidem slibují také další firmy. Společnost Innogy tvrdí, že její cenová nabídka elektřiny pro domácnosti je výhodnější než oznámené snížení ČEZ. „Drtivá většina našich zákazníků s odběrem elektřiny u nás má fixní produkty s garancí snížení ceny. Díky tomu jim promítáme pozitivní vývoj v každoročním poklesu cen,“ řekl mluvčí Pavel Grochál.

„Zaměříme-li se na dnes inzerovanou cenu největšího dodavatele, náš zákazník by v rámci dvouletého kontraktu proti tomuto ceníku ušetřil na elektřině za rok 750 korun,“ uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná sdělila, že u všech produktů, které jsou navázány na cenu dominantních dodavatelů (typu ČEZ), firma garantuje vždy nižší cenu než právě dominantní dodavatel. „Cenu upravujeme a úsporu zachováme. U ostatních produktů v současnosti ceny analyzujeme,“ uvedla Novotná.

Autor: Petr Starý

Zdroj: https://faei.cz/