Výstava CRASH!!! sází na silný prožitek

KRNOV | Interaktivní výstavu CRASH!!!, po jejímž zhlédnutí řidiči jistě dají nohu z plynu, si můžete v prostorách bývalého obchodního domu Prior prohlédnout od poloviny října do konce února. Vznik této zážitkové dopravně-preventivní expozice iniciovala Policie České republiky a financoval Moravskoslezský kraj, přičemž vloni se s ní mohla veřejnost seznámit v ostravském Velkém světě techniky.

Aby ji mohli navštívit také obyvatelé z ostatních částí kraje, byla přemístěna do Krnova. K vidění bude od 15. října každý všední den od 8.30 do 17.30 hodin, o sobotách pak od 8.30 do 11. 30 hodin.

„Výstava jistě zaujme a pobaví, ale také poučí o možných vážných důsledcích při porušení pravidel bezpečnosti silničního provozu. Návštěvníci se postupně seznámí s případnými riziky pro chodce, cyklisty, motocyklisty i automobilisty. Jednotlivá témata se váží ke skutečným příběhům, jejichž vyznění je podpořeno snahou o zachycení co nejvěrnějšího prostředí. Návštěvník výstavy tak například prochází kolem kola cyklistky, která narazila do otevřených dveří auta, ale je rovněž svědkem dopravní nehody automobilu plně obsazeného mladými lidmi, kteří jedou z oslavy narozenin. Následně přicházejí do nemocnice, ve které lékaři bojují o život zraněného při dopravní nehodě,“ popisuje referentka prevence kriminality Irena Šindlerová z odboru školství, kultury a sportu, který se na přípravě krnovské výstavy podílela společně s Policií České republiky.

Z výše uvedeného je zřejmé, že důležitou součástí výstavy je její audiovizuální a interaktivní rozměr. Návštěvníci si tak mimo jiné mohou „na vlastní uši“ vyzkoušet, jaké jsou jejich reakce, když coby účastníci silničního provozu mají na hlavě sluchátka s hudbou. Nechybí ani počítačová simulace řízení zrychlujícího se motocyklu, nad nímž postupně ztrácí kontrolu. „Následně si mohou poslechnout audiozáznam, zachycující volání účastnice dopravní nehody na tísňovou linku. Ti odvážnější si také mohou vyzkoušet účinek čelního nárazu na simulátoru, který odpovídá jízdě při rychlosti 30 kilometrů za hodinu. Především pro děti pak budou připravena šlapadla, na kterých mohou absolvovat jízdu zručnosti s brýlemi, které simulují řízení pod vlivem alkoholu nebo drog,“ doplňuje Irena Šindlerová.

Pokud se tedy chcete atraktivní formou dozvědět mnoho zajímavých informací a zažít při tom pestrou škálu a emocí, určitě výstavu navštivte. Vstupné organizátoři stanovili spíše symbolické a činí 20 korun. Senioři ve věku nad 65 let a školní třídy pak expozici mohou navštívit zdarma. Vstupenky si budou moci zájemci zakoupit v turistickém informačním centru, které se nachází naproti obchodního domu. Podrobné informace návštěvníkům poskytne kustod, který bude vždy přítomen.

„CRASH!!! nabízí bohaté informace, pestrou škálu vjemů a emocí, jistě i zábavu a zejména mnoho důležitých poučení a podnětů k zamyšlení. Cílem výstavy, která je určena všem věkovým kategoriím, je preventivně zapůsobit na návštěvníky, kteří se denně stávají aktivními účastníky silničního provozu. Každého může oslovit něco jiného, ale jsem přesvědčena, že každý si může odnést pro sebe něco užitečného. Věřím, že se výstava bude líbit,“ uzavírá Irena Šindlerová.

Zdroj: MěÚ Krnov