Test bambusového nádobí pro děti dopadl katastrofálně

Bambusové nádobí, inzerované jako šetrné k životnímu prostředí a vhodné pro děti, uvolňuje nadměrná množství nebezpečných chemikálií.

Bambusové nádobí je ve skutečnosti vyráběné převážně z melaminu. Často je používáno v domácnostech s malými dětmi – je lehké, poměrně stabilní a obvykle má barvy a vzory atraktivní pro děti.

Produkty z bambusových vláken jsou navíc prezentovány jako ekologické a biologicky rozložitelné. Spotřebitelská organizace VKI v laboratoři zkoumala devět vzorků od různých výrobců. Kromě odolnosti a stability kolegy zajímal zejména obsah škodlivých látek a jejich uvolňování, hlavně melaminu a formaldehydu. Melamin je považován za potenciálně karcinogenní. Předpokládá se, že způsobuje nemoci močového měchýře a ledvin. Formaldehyd je klasifikovaný jako karcinogenní a alergenní.

Po nalití horké kaše nebo čaje se ze všech nádob uvolňovalo nadměrné množství melaminu a formaldehydu. Limity byly v některých případech překročeny několikanásobně, v jednom případě dokonce 104krát. Problém přetrvával i po 20 umytích nádobí v myčce.

Podle VKI neměl být žádný z testovaných výrobků uveden na trh, jelikož představují výrazné zdravotní riziko. Melamin a formaldehyd se uvolňují nejen při zahřátí, ale také při styku s kyselinami, proto se nedoporučuje používat nádobí z bambusu a melaminu ke konzumaci džusů, domácích limonád nebo krájeného ovoce. Méně nebezpečné jsou pro servírování sušenek nebo chleba, ale podle VKI nelze doporučit ani jeden z testovaných výrobků. Podle závěru laboratoře jsou všechny z pohledu legislativy nevhodné pro styk s potravinami a škodlivé pro zdraví.

Výrobky neobsahovaly informaci, že jsou vyrobeny z melaminu. Tři deklarovaly šetrnost k přírodě. Na jednom bylo tvrzení, že je biologicky rozložitelný. Některé neobsahovaly varování, že nejsou vhodné k použití v mikrovlnce nebo že se nesmí používat s nápoji či potravinami teplejšími než 70° C.

Ani nerozbitnost nebyla silnou stránkou bambusového nádobí. Většina při pádu ze stolu popraskala nebo měla odštípnutý okraj. Žádný výrobek nebyl zvlášť odolný proti poškrabání.

Zdroj: dTest