Miliardový oplodňovací byznys. Za 15 let až polovina dětí ze zkumavky

Každé desáté české dítě se v současnosti narodí díky asistované reprodukci. Pokud se ovšem současný trend nezastaví, bude „ze zkumavky“ za 15 let až polovina miminek. Umělé oplodnění je navíc byznys, v němž se ročně protočí několik miliard korun.

Každoročně se na českých klinikách provede několik desítek tisíc umělých oplodnění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na českých klinikách se v posledních letech uskuteční přibližně čtyřicet tisíc umělých oplodnění. Počet ovšem každý rok narůstá. Ostatně před deseti lety se narodilo jen něco přes dvacet tisíc dětí ze zkumavky.

Problémy s početím zažívá zhruba pětina všech párů. Jako „neplodný“ je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Žena by si měla nechat vyšetřit hormonální profil a podstoupit ultrazvukové vyšetření. U mužů je potřeba udělat spermiogram a zjistit kvalitu a počet pohyblivých spermií.

Stárnutí rodiček a antikoncepce

Jedním z důvodů, proč každý pátý pár v Česku řeší problémy s přirozeným početím, je odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Roli hraje zejména rostoucí průměrný věk rodiček. Ten se od počátku století zvýšil o čtyři roky na necelých 31 let.

Největší podíl na tomto nárůstu mají ženy ve věku 35 až 39 let, kterých je na porodních sálech téměř čtyřikrát více. A právě ženy blížící se hranici čtyřicítky jsou nejčastějšími pacientkami na odděleních center asistované reprodukce.

„S přibývajícím věkem ženy klesá kvalita vajíček, už kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantace (uhnízdění) do děložní sliznice,“ vysvětlil Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Problémy s početím u žen může způsobit také dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. „Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti,“ doporučil Daniel Struppl, primář pražského GynCentra.

Klesající kvalita spermií

U mužů za sníženou plodnost může nejčastěji nízká kvalita spermií. Zatímco před pěti lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v 1 mililitru ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií. Před 90 lety, v roce 1930 měli muži v jednom mililitru ejakulátu průměrně sto milionů spermií.

„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ poznamenal doktor Lukáš Bittner z oddělení Andrologie ISCARE.

Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, zejména stres, kouření, alkohol či nedostatek pohybu. Stejně jako u žen i u mužů hraje roli také věk, s ním se totiž snižuje objem ejakulátu i počet pohyblivých spermií.

Asi ve 20 procentech případů je problém s početím na obou stranách. Preventivním řešením neplodnosti může být „social freezing“ neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. V současné době jsou lékaři schopni pomoci až 95 procentům neplodných párů.

Miliardový byznys

Umělé oplodnění je rovněž byznys, v němž se podle expertních odhadů protočí ročně okolo čtyř miliard korun, přičemž z veřejných zdrojů jde asi desetina této sumy. V republice funguje několik desítek klinik, které nabízejí „děti ze zkumavky“. Česko je považováno v tomto oboru za velmoc, jezdí sem rovněž nemálo pacientek ze zahraničí.

„Z asistované reprodukce se stal celosvětový, obrovský byznys. Pokud máte dost peněz, vždycky si dítě můžete nechat vyrobit, nebo koupit. Můžete si najmout náhradní matku, která vám dítě z vybraného vajíčka a spermie odnosí a porodí,“ řekla před časem portálu info.cz psycholožka Hana Konečná, zástupkyně Česka v Bioetické komisi Rady Evropy.

Ostatně do tohoto byznysu před časem vstoupil rovněž současný premiér Andrej Babiš. Zatím z posledních výrazných hráčů, kteří se rozhodli věnovat tomuto oboru, je zbrojař Michal Strnad. Jeho průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG), který původně vlastnil jeho otec, získal podíl v předním centru umělého oplodnění Prague Fertility Centre.

„Akvizici vnímáme jako zajímavou investiční příležitost a spoluvlastnictví centra vnímáme jako dlouhodobý projekt. Nicméně hlavní oblastí podnikání je a zůstane průmysl,“ řekl Petr Formánek, člen představenstva CSG, který je ve skupině zodpovědný za Corporate Finance.

Autor : Petr Starý

Zdroj : https://faei.cz/