Moravskoslezký kraj podpořil horské záchranáře

Kvůli vysoké návštěvnosti hor stoupl počet zásahů horských záchranářů v letní sezoně 2020 meziročně skoro o 10 %. Podobný trend se očekává i v zimě. Přitom nejvyšší nárůst počtu zásahů v letní sezoně evidovala Horská služba u cyklistů. Zatímco v roce 2019 zasahovala v 781 případech, v roce 2020 potřebovalo její pomoc při úrazu na kole 927 cyklistů. „Úrazy na kole patří k těm nejvíce devastujícím. Zasažena často bývá hlava a páteř. Meziroční nárůst počtu těchto typů úrazů o 19 procent je nejvyšší od doby, co je statistika sleduje,“ uvedl nově jmenovaný ředitel Horské služby ČR René Mašín s tím, že tento růst významně souvisí s rozvojem trailů, singltreků a downhill cyklistiky obecně.


Jako významný dlouhodobý trend se potvrdil přesun ohniska zásahů do terénu. Ještě před 10 lety zasahovala Horská služba ze 75 % na sjezdovkách, v poslední sezoně se poměr zásahů mezi sjezdovkami a terénem vyrovnal. Zásah ve volném terénu je přitom personálně, technicky i časově mnohem náročnější. Jejich počet se zvyšuje i v zimním období, kdy se lidé přes varování čím dál častěji pohybují mimo značené cesty.


Horská služba tak očekává z hlediska počtu zimních zásahů mimořádnou sezonu. Pokud bude dostatek sněhu, předpokládá návštěvnost českých hor stejně jako v létě kvůli pandemii COVID 19 vyšší než v jiných letech. Také proto horské záchranáře v Beskydech a Jeseníkách podpořil koncem roku 2020 Moravskoslezský kraj. Z neinvestiční dotace 300 000 korun budou vybaveny stanice HS v regionu kraje. Milion korun je určen na nákup dvou terénních čtyřkolek.

Zdroj: jeseniky-rodina.cz/