Policejní covidová šťára, z 300 zkontrolovaných podniků byly čtyři otevřené

V Moravskoslezském kraji policisté v sobotu a v noci na dnešek odhalili čtyři podniky, které byly v provozu i přesto, že to aktuální vládní opatření proti koronaviru neumožňují.

Ilustrační foto: Archiv

Uvedla to policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Některé restaurace v Česku v sobotu otevřely na protest proti vládním nařízením.

Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí.

Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie. Některá zařízení, která se původně chtěla protestu zúčastnit, nakonec ale vůbec neotevřela.

„V sobotu a v noci na dnešek moravskoslezští policisté zkontrolovali napříč krajem 300 provozoven. Ve čtyřech případech zjistili porušení vládního nařízení, kdy zařízení byla i přes zákaz otevřena. Provozovatelé těchto podniků budou oznámeni správnímu orgánu,“ uvedla Viačková.

Zástupci iniciativy na úterní tiskové konferenci oznámili, že chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES.

Restaurace se mají stát politickými buňkami a mohou být otevřené, protože podle iniciativy politická jednání mají z vládních protiepidemických nařízení výjimku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) takový výklad pravidel odmítl.

Vláda jako součást opatření proti šíření koronaviru uzavřela restaurace už loni na jaře, ke stejnému kroku sáhla v polovině října.

Zákaz od té doby s výjimkou krátkého období před Vánoci trvá dodnes.

Restaurace mohou prodávat jídlo a nápoje z okénka.

Zdroj: https://www.patriotmagazin.cz/