Těší se vaše peněženky na rok 2021?

Věštecká koule se hodí vždycky, na Nový rok pak dvojnásobně. Vždyť tento den si přejeme všechna nej a hádáme, která z přání se vyplní. Co nás čeká v roce 2021? Jak to bude s cestováním, školní docházkou, sportováním, návštěvou divadla či nakupováním, tedy ještě před rokem samozřejmostmi, na to by se letos opravdu hodila věštírna. A co naše peníze, jejichž hojnost patří tradičně mezi (ne)splněná přání? Na to se můžeme podívat i bez magie.

Těší se vaše peněženky na rok 2021? Ilustrační foto: Pixabay.com

Šest milionů zaměstnanců si v pondělí vykročí pro vylepšenou výplatu. Daňový balíček sice kritizují i rádoby pravicoví komentátoři, že prý zatne sekeru do veřejných financí. Jako by dosavadní vlády dělaly něco jiného, než kácely. Podstata balíčku je však v tom, že už konečně někdo sebral peníze státu, který je ten nejhorší hospodář, a rozdal je lidem, aby je využili pro svoje potřeby.Co čeká vaše finance v nastávajícím roce?
1. 
Zhruba šesti milionům zaměstnanců klesne daň z příjmu o pět procent, což i v případě minimální mzdy znamená téměř 12 000 Kč navíc. Díky zvýšené základní sazby na dani (na poplatníka) si pomůže i většina podnikatelů. Toto vylepšení bude zpětně zohledněno již od ledna, přestože se účinnost zákona předpokládá až od února.
2. 
Zvyšují se také důchody, minimální a zaručená mzda. Mj. až 15 200 Kč bude možné uplatnit jako školkovné.
3. 
O méně než 50 Kč měsíčně se navyšují minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

A ten zásek zhruba 80 miliard ročně? Věřte tomu, že ve zdravotnictví, dopravě, státní správě a na veřejných zakázkách se za rok u nás „prošustruje“ i větší suma.

Balík i pro nejchudší

Nově se tedy patnáctiprocentní daň z příjmů bude počítat z hrubé mzdy, sazba 23 % se týká jen ročních příjmů nad 48násobek průměrné měsíční mzdy (zhruba 141 000 měsíčně). Navíc o dalších 250 Kč za měsíc si polepší každý zaměstnanec díky navýšení základní slevy na dani, přičemž stejně se bude navyšovat i za rok. Tato dobrá zpráva se mimochodem týká i OSVČ, kteří si nezvolí paušální daň.

A jak se snížení daní projeví v peněžence? U pracujících za minimální mzdu (15 200 Kč) je to zhruba tisícovka měsíčně, kdo vydělává 29 333 Kč (medián mezd), ten si pomůže o necelých 1800 Kč, a lidé s průměrnou mzdou si přilepší o skoro dvě tisícovky. Pro představu vlastního navýšení stačí vypočítat si z dosavadní hrubé mzdy pět procent.

Prezident to jen zkomplikoval

Prezident Miloš Zeman svým rozhodnutím, že daňový balíček nepodepíše, ani jej nebude vetovat, situaci zkomplikoval. Změny ale budou platit i bez jeho podpisu. Ministerstvo vnitra totiž ze Sněmovny dostalo příkaz k vyhlášení daňového balíčku a ten byl poslední den roku publikován ve Sbírce zákonů. Daňový balíček tak nabude účinnosti k 1. lednu, jak Babišův kabinet plánoval.

Navíc, díky přechodným ustanovením, se snížení daně z příjmu a zvýšení slevy na poplatníka budou uplatňovat už k začátku roku. Naopak další novinku pro zaměstnance – stravenkový paušál, bude možné uplatňovat až od února. Zaměstnavatelé budou nově moci poskytovat příspěvek na stravování také v peněžní formě, při zachování stávajících daňových předpisů platných pro stravenky, a při počtu 22 pracovních dní to znamená daňově zvýhodněný měsíční příspěvek až 1584 Kč.

Na důchodce se nezapomnělo

Kromě jednorázového prosincového příspěvku 5000 Kč čeká penzisty navýšení důchodů už v lednu. Tentokrát v průměru o 839 korun, protože i v nadcházejícím roce se penze podle zákona zvyšují o inflaci a polovinu růstu reálných mezd, což vychází na 5,8 procenta.

Základní výměra (stejná pro všechny důchody) stoupne o 60 korun na 3550 Kč, procentní o 7,1 %. Toto navýšení proběhne automaticky a platí pro všechny druhy důchodů.

Opět rostou nejnižší mzdy

Novela zákoníku práce přinesla i zvýšení minimální a zaručené mzdy. Základní sazba minimální mzdy, což je nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovním poměru a na dohodu, je od 1. ledna pro týdenní pracovní dobu (40 hodin) 15 200 Kč/měsíc, nebo 90,50 Kč/hodina. Jen pro srovnání – v lednu 2000 byla minimální mzda měsíční 4000 Kč a hodinová 22,30 Kč.

Zaručená mzda je odstupňovaná podle složitosti, namáhavosti a odpovědnosti vykonávané práce pro osm skupin, přičemž v té nejnižší odpovídá minimální mzdě a v dalších skupinách dochází k navýšení o zhruba čtyři procenta. Což mj. odpovídá i v prosinci diskutovanému tarifnímu navýšení mezd pedagogických pracovníků, které na tuto úroveň spadlo z avizovaných devět procent.

Zvyšují se i zálohy

Minimální mzda se týká malého počtu lidí jen zdánlivě, její navýšení totiž ovlivňuje nejen odměny nejhůře placených zaměstnanců, ale celou řadu oblastí. Na úroveň 15 200 Kč naroste minimální vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění zaměstnanců, zvýší se školkovné a na jeho polovinu (7600 Kč) limit pro evidenci na úřadu práce při výkonu nekolidujícího zaměstnání.

Průměrná mzda se zase postarala o další navýšení minimálních záloh u OSVČ. U zdravotního pojištění meziročně o 41 korun na 2393 Kč a u sociálního pojištění o 44 korun na 2588 Kč. Aby se v roce 2021 OSVČ mající podnikání jako vedlejší činnost nestal účastníkem sociálního pojištění, musí mít zisk menší než 85 059 Kč.

Co dalšího nás nemine?

A jaké další novinky nás letos čekají? Pro většinu zaměstnanců se nic nemění novým výpočtem dovolené, který bude odvozen od týdenní pracovní doby a dosavadní zákonný nárok na 20 dní se změní na 160 hodin dovolené (4×40 hodin v týdnu).

Dálniční známky pořídíme jen elektronicky, právo nosit zbraň (při respektování zákonů) bude zaručeno Ústavou, podraží tabákové výrobky a zlevní nafta, zvýší se notářské odměny, zkomplikuje se pobyt gamblerům v hernách a zpřísní požadavky na bezpečnost při internetové platbě. Od 1. dubna by mělo vyšší přídavky na děti pobírat mnohem více rodin.

Zdroj: https://faei.cz/