Ceny nájmů na Moravě: Olomouc hlásí stagnaci, Ostrava výrazný pokles

Probíhající pandemie prodej bytů možná tolik neovlivnila, citelně se ale dotkla trhu s pronájmy. Podle odborníků šly ceny dolů nejen v moravské metropoli. Informaci uvedl server Zlin.cz. Ve kterých městech na Moravě dnes seženete nejlevnější pronájem a kde ceny naopak stagnují?

V posledním desetiletí dávali investoři a majitelé bytů často přednost krátkodobému pronájmu nemovitostí před tím dlouhodobým. Vidina rychlého a lukrativního výdělku tak vytlačila ceny dlouhodobých nájmů do astronomických částek. A to nejen v Brně, ale v podstatě v každém turisticky zajímavém městě.

Během loňského roku však byty provozované v tomto režimu prakticky zely prázdnotou, a tak šly podle realitních makléřů ceny pronájmů o několik procent dolů. Podle odborníků má na výši nájemného vliv především kvalita nemovitosti i velikost bytu. Nezřídka se stává, že čím menší je byt, tím vyšší je cena nájemného za metr čtvereční.

V Ostravě ceny nájmů výrazně klesly

Trh s realitami loni zažil dynamický rok, ceny za byty k pronájmu v Brně, Ostravě a Olomouci se mezi sebou přesto výrazně liší. Mezi nejžádanější byty k pronájmu v Brně patří ty 2 + kk, jejich cena přitom podle průzkumů meziročně klesla jen nepatrně, a to o 3 %. Měsíční nájemné se tak v moravské metropoli pohybuje kolem třinácti tisíc korun. Naopak majitelé bytů k pronájmu v Ostravě hovoří o daleko výraznějším poklesu. Za 2 + kk v Ostravě dnes zaplatíte kolem 9 000 korun, meziročně tak cena poklesla téměř o 10 %. Naproti tomu trh s byty k pronájmu v Olomouci hlásí stagnaci.

Před námi je dynamická budoucnost

Jak se budou ceny nájemného vyvíjet do budoucna, nelze podle odborníků v tuto chvíli odhadnout. Trh s bydlením se mění dynamicky a rychle reaguje na aktuální situaci. Zásadní roli hraje nejen návrat turistů, ale také studentů vysokých škol. Lze proto očekávat, že během letních prázdnin budou ceny ještě kolísat, s příchodem podzimu by však mohlo dojít k jejich opětovnému růstu.

Zdroj: Zlin.cz, foto: Imos Development