Molekulární genetička Soňa Peková o covidu a politice.

Molekulární genetička Soňa Peková se rozhodla kandidovat do Poslanecké sněmovny za hnutí Švýcarská demokracie. I tak se sama považuje za politického trotla a tvrdí, že do Sněmovny skutečně nechce a jde jen o gesto. Uvedla to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dále hodnotila fungování vlády Andreje Babiše, kterého označila za diktátora. Česko pod jeho vládou podle ní směřuje k neomarxistické diktatuře. V rozhovoru vysvětluje dále i to, proč byly jednotlivé vlny covidu způsobeny rozdílným virem.

Paní doktorko, rozhodla jste se kandidovat do Poslanecké sněmovny za Švýcarskou demokracii. Proč?
Asi budu vypadat směšně. Jsem úplně apolitický člověk a vždy jsem byla. A to proto, že politika je hrozně špinavá a stále se tam někdo s někým mydlil a mě to nezajímalo. Řešila jsem svou práci. Ale za poslední rok sleduji, že se jakási změna děje, a nikoliv jen v této zemi. Krásné demokracie jako Austrálie, Kanada, USA – vše v nich zaniká v jakési neomarxistické diktatuře, která je hnaná covidem a až jakoby nevolnictvím. Lidem se vnucují věci, které jsou možná zbytné. Přeci jsme v roce 1989 cinkali klíči za to, abychom tady neokomunistickou diktaturu neměli. Bohužel za rok a půl vlády u nás i různě po světě neudělaly jediný krok proti tomu, aby se tak dělo. Lidi, kteří jsou proti tomu, jsou dehonestováni a kritizováni. Snažíme se jen pro naše děti zachránit práva, na která je podle mě velice útočeno.

Proč jste si vybrala zrovna Švýcarskou demokracii?
Ve Švýcarské demokracii je jedna klauzule, která říká, že zákony si nemohou politikové dělat sami pro sebe, což jsme tady rok a půl sledovali. Hlas lidu úplně zaniká a je tady diktatura několika málo lidí.

Švýcarská demokracie těžko bude mít úspěch na elektorát, je to úplně mladé hnutí. Moje sdělení je ale v tom, aby se lidé zamysleli nad tím, že to, co se teď děje, není normální. Ani vláda, ani opozice neučinily nic proti tomu, aby ustala zvláštní plíživá covido-diktatura. Je tady jeden člověk, který rozhoduje o tom, co lidi smějí, nebo ne, a zavírá je doma. Připadám si jako důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha a jsem s tímto malým hnutím jen proto, aby to přimělo lidi, aby se podívali na program strany, která říká, že tu nemá být diktatura jednoho člověka. Samozřejmě Švýcarsko nemá ani prezidenta, což si myslím, že by také bylo velice příhodné.

Musím se zastavit u několika věcí, které jste řekla. Neomarxistická diktatura, která se podle vás vrací. Není to až moc přehnané?
Nevím, možná ano, kéž by nebylo.

Na základě, čeho to tak cítíte?
Té síly vládní ruky, která rozhoduje, co se bude dít. Samozřejmě se tu objevují i strany, které jsou pro mladé možná hrozně sexy, protože nezažili komunismus. Připadá jim sexy, že se bude vše navzájem sdílet.

Na koho narážíte?
Na stranu, která má tak nekonvenčně vyhlížejícího předsedu pana Bartoše.

Proč neřeknete Piráti?
Ano, tak Piráti. Hraje se na to, že mladší generace nemá historickou paměť. My, co jsme to zažili, tak nám to světýlko v hlavě bliká – pozor, něco se vrací. Je třeba, aby se lidé zamysleli a zda jim nepřipadá, že se demokracie oklešťuje.

Ivan Bartoš ani Piráti nebyli ve vedení země v době covidu. Byl to Andrej Babiš a jeho hnutí ANO a ČSSD. Vnímáte tedy Andreje Babiše jako Karla Marxe, nebo jak to máme chápat?
Vnímám ho pouze jako diktátora.

Vysvětlete nám to. Na základě čeho?
Má velmi silné pravomoci a rozhoduje o všem a možná i o věcech, o kterých by neměl. Nevím, jestli jsem jediná, kdo ho vnímá jako osobu diktátorského typu. Možná to tak ale vnímám kvůli situaci všude ve světě, nikoliv jen u nás – třeba v Austrálii. Proč by lidé demonstrovali, pokud by byli spokojení s těmi, kdo jim vládnou.

Tak to je asi celkem běžné, že vždy bude část společnosti s vládou spokojená, a část nikoliv. To je součást demokracie.
To je možné, ale to, co se děje v třeba v Austrálii je přehnané a zdá se mi, že lidé volají o pomoc.

 Nemám vůbec zájem se do Sněmovny dostat, jde o gesto.

Vraťme se zpět do ČR. Řekla jste, že jste byla apolitická. Není to trochu pokrytecké ve chvíli, kdy se chystáte do politiky.
Ale ono to tak bylo. Dokonce jsem k volbám ani nechodila.

Tak jak to, že si troufáte politickou reprezentaci kritizovat, když jste k těm volbám ani nešla?
Protože to velice intenzivně sleduji za poslední rok a půl. To, co se děje už je za hranou nehoráznosti, a proto jsem se připojila k tomuto malému hnutí. Vím, že je to boj s větrnými mlýny, ale chci lidem ukázat, aby se zamysleli.

Můžete říct konkrétní názory, co podle vás politická reprezentace v čele s Andrejem Babišem udělala špatně?
Jsou to různá drakonická opatření, která přijímají na základě doporučení rádoby odborníků. Například Václav Hořejší nemá vůbec žádné zkušenosti s řešením pandemie, pan profesor Flegr je vynikající parazitolog, ale také nemá zkušenosti s epidemiemi, zkušenosti nemá vůbec třeba ani pan profesor Petr Stejskal. Tito lidé by podle mě vůbec neměli do epidemie mluvit.

Jaké tři konkrétní věci tedy vládě vyčítáte a na základě čeho nazýváte Andreje Babiše diktátorem?
Určitě uzavření a likvidace střední podnikatelské třídy. Uzavření malých obchůdků. Přitom zůstaly otevřené ty velké, kde funguje vzduchotechnika a virus se tam tak může snadno šířit.

Nechci Andereje Babiše hájit, ale ta opatření dělal celý svět.
Ano a já se ptám, proč to dělali? Vypadá to, že celý svět měl zájem na tom, aby došlo k ekonomickému poškození států. Byla různá pravidla pro hráče různé velikosti.

Nebýt pandemie koronaviru, šla byste do politiky?
V životě ne, nikdy. Ani ve snu by mě to nenapadlo. Měla jsem buď možnost nejít k volbám, což by mi přišlo nezodpovědné, nebo toto. Skutečně jsem úplný politický trotl a kandiduji za malou stranu právě proto, že zcela jistě elektorátu nedosáhne. Udělala jsem to jako gesto, aby lidé viděli, že tady existuje i něco jiného. Potřebujeme to, aby měl běžný člověk alespoň trochu vliv na to, co se tu děje. Politici jsou samovládci, kterým jsou lidé jedno.

Proč vás třeba nelákala SPD? Referendum je něco, co se tato strana snaží dlouhodobě prosadit.
Některé osobnosti mi osobně nesedí. Nesdílím projev Tomia Okamury. Nemohu se k němu jít přitulit, protože to není moje krevní skupina. Jsem renesanční typ a nemám ráda agresi. Jde prostě o gesto, které má upozornit na rozebírání demokracie pod rukama.Covid už mě nezajímá. Je to vopruz

Paní doktorko, pojďme ke covidu. Jde o téma, která vás vyneslo do povědomí veřejnosti. Zdá se ale, že vaše prognózy, se kterými jste přišla během loňského roku se nevyplnily a potvrdil se právě opak. Říkala jste například, že žádná druhá vlna nebude nebo, že covid do Vánoc úplně zmizí.
Začali jsme se hodně angažovat v březnu 2020, kdy naše laboratoř začala první vyšetřovat. V té době skutečně pandemie byla spíš mediálně hnaná, protože skutečně nemocných bylo minimum. Rukama nám prošlo 30 tisíc vzorků…

Od kdy?
Od března 2020 do března 2021. První vlna, která byla tvořena virem, který unikl z Wuchanu, skončila koncem května. Naše data ukazují, že léto bylo covidu prosté. Vyšetřovali jsme jako blázni stovky vzorků denně, ale kdyby se virus objevoval, tak jsme to viděli. Vidět pozitivního pacienta v létě bylo vzácné. Laboratorní data vůbec nenasvědčovala tomu, že by se na podzim mělo něco dít. Poté se začaly objevovat náhodné pozitivity. Poté paní doktorka Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu přišla s tím, že vlna, která vystřelila nahoru v září a říjnu 2020 není ten samý virus z března, ale je to antigenně a geonomicky jiný virus.

Před tím, že mohou přijít mutace viru, varoval třeba pan profesor Dušek. A informace přicházely i ze zahraničí.
Mě zajímá odkud to věděli. Laboratorní data tomu nenasvědčovala. Na začátku jsem říkala, že virus má silný promotor, který nevypadá jako přírodního původu a mutagenitu jsem predikovala. Říkala jsem, že i tvorba vakcínu proti takto heterogennímu cíli není na místě.

Takže vakcína není potřeba?
Virus je vždy napřed. Kmeny, které se tu objevují, jsou každý jiný. Marker, který tu byl v září a říjnu později zmizel a nahradil ho nový marker, který žádný z těch předchozích nenesl a vidíte ho jako prostřední vlnu těch tří podzimních vln. Poté nastoupila britská vlna a bylo jasné, že je to jiný virus. A nyní máme lambdu a gamu, a je to proto, že jejich genetický profil je jiný. Vlny se i chovají jinak.

Takže vy trváte na tom, že původní virus, který tu byl na jaře, tady už není.
Ano, ten tady skutečně není. Teď máme virus delta a ten je jiný. Virus, který tady cirkuloval na jaře 2020 zmizel a už se nikdy neobjevil. Nemám vůbec žádné vysvětlení pro to, kde se tady různé distinktivní druhy objevily a jak se tu tři, tak burácivé vlny vzaly. To, že to lidé přivezli ze zahraničí, je varianta, ale ti se vraceli i v létě. Nemám na to žádné vysvětlení.

Takže abychom vlny pochopily, tak byste je pojmenovávala třeba jinak?
Jasně. Třeba kmen, který detekovala paní doktorka Jiřincová, tak ten se jmenoval pražský nebo český, vlnečka mezi tím žádné jméno nedostala a ten třetí se jmenoval britský.

Vzala byste výrok o tom, že koronavirus do Vánoc zmizí zpět?
Modifikovala bych ho tak, že pokud by se jednalo pouze o kmen, který tu byl na jaře, tak zmizel v květnu. Každá vlna totiž trvá tak tři až čtyři měsíce maximálně.

Nebylo to vaše vyjádření tedy nešťastné?
Asi bych musela být vědma, kdybych věděla, že se tu na podzim objeví tři další odlišné nové kmeny. Nevím, kde se vzaly a nedokážu si to vysvětlit.

Jste trochu tajemná. Směřujete tím někam? Snažíte se nám říct, že ho někdo uměle přivezl?
Nic mi nepodsouvejte.

Nepodsouvám, snažím se to pochopit.
Jen říkám, že nevím, kde se vzal. Třeba je to nedostatkem mého vzdělání. Zajímalo by mě odkud lidé věděli, že něco přijde.

Takže to, že to přirozeně zmutovalo, není možné?
Ale to tak není. Kmeny, které se střídaly nenesly mutace toho předchozí, což není v genetice možné. Nesete všechny mutace svých rodičů a maximálně přidáte nějaký nové, ale není možné, abyste vymazala mutace svých rodičů, virus to neumí. Znamená to pro mě, že každá další vlna nebyla potomkem té další, a to je pro mě zvláštní.

Budete se pídit po tom, abyste to vysvětlení našla?
Já myslím, že jednou přijde a že přijde zvenku. Já se v tom už nechci angažovat.

Vrátím se ještě ke Sněmovně. Pochopila jsem to tak, že ani nevidíte šanci, že byste uspěla.
Tak hnutí je na světě velice krátkou dobu, ale vůbec nepředpokládám, že bychom dosáhli na pět procent. Nemám vůbec zájem se do Sněmovny dostat, jde o gesto.

 Virus, který tady cirkuloval na jaře 2020, zmizel a už se nikdy neobjevil

Není to spíše vaše snaha se trochu zviditelnit?
Nepotřebuji vůbec žádnou popularitu. Kdyby to nebylo tak nehorázné, tak ani nevystrčím nos z této díry.

Máte vůbec nějakou představu, jak to ve Sněmovně funguje? Máte nějakou vlastní vizi?
Není to covid, ten už mě nezajímá a je to vopruz. To, co mě zajímá jsou například preventivní opatření proti laboratorním únikům atd.

Říkala jste, že covid je vopruz. Jak bychom se podle vás ke covidu měli chovat v následujících letech? Co byste vy dělala ve chvíli, kdybyste byla na místě Andreje Babiše nebo kohokoliv, kdo bude příštím premiérem.
Okamžitě bych vrátila vše do starých kolejí. Žádné sociální distance, žádné roušky, všichni zpět do školy, do práce. Přestat se bát o svůj život úplně trapně, že umřu na nějaký virus. Stejně tak mohu umřít ve výtahu, když jedu do 11 patra.

Ale neumře nás v tom výtahu 30 tisíc za rok.
Smůla byla v tom, že kmeny, které se tu objevily na podzim byly velice dramatické. To, co bylo předtím bylo nic.

Ale může přijít i něco horšího.
Může, ale ne každý vám něco udělá. Delta je také třeba nic, udělá vám nudli.

Ne každému udělal jen nudli, někdo na to zemřel.
Tak měla ale asi i nějaké komorbidity.

Spoustě lidem zemřeli členové rodiny a říct jim toto. Není to trochu znevažování situace?
Mluvím teď o deltě, ale ne o Brigitě. Na podzim byly opravdu dva dramatické kmeny, které to tu vymydlili. Nechci to znevažovat. Ale delta, která je tu teď a kvůli které pokračuje drakoniáda, která začala, tak si ji vůbec nezaslouží. Skutečně se projevuje tím, že lidé mají rýmu. To není žádný důvod pro to, aby se společensky nebo ekonomicky likvidovala společnost.

Jak byste postupovala v otázkách povinného testování a doporučeného očkování?
Začnu očkováním. V žádném případě ne děti.

Děti je podle vás, do jakého věku?
Děti do 35 let. Toto byla vždy věková kategorie, kde byla rizika minimální. Děti mají jít do školy. To, že byly rok a půl připoutány k počítačům, tak je to nezvládnutelná situace. Mluvím z vlastní zkušenosti, máme dítě, kterému je devět. Dále očkování rizikové populace asi ano, ale s tím, že vakcína je revoluční a nikdy se nepoužívala. Má to být dobrovolné, a ne žádná propagandistická masírka – tenisky, iphone atd.

Jste vy naočkovaná?
Ne a nepůjdu. Zvládla jsem covid dvakrát a jsem polomrtvá? Nejsem. Nenechám se psychicky vydeptat, že denně uslyším, že umřu na covid.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/