Na vrcholu v Jeseníkách někdo vztyčil bez povolení kříž

Na skalnatém vrcholu Vozka v Jeseníkách v první zóně chráněné oblasti neznámá skupina lidí vztyčila bez povolení úřadů dřevěný kříž. Případem se zabývá správa CHKO Jeseníky.

Kříž na vrcholu Vozka

Kříž na vrcholu Vozka Foto: CHKO Jeseníky

Mohutný dřevěný kříž je na vrcholu hory Vozka od neděle upevněn pomocí ocelových lan, která vedou do skob zapuštěných do skály. Na kříži je připevněna cedule s nápisem „Z lásky k horám, přírodě a lidem a k udolání temnoty, tento kříž zde v pokoře vztyčili milovníci hor. LP 24.10.2021, Ostružná“. Kdo dřevěný kříž na vrcholu Vozka postavil, zatím není jasné. Na Facebooku byly zveřejněny kopie příspěvků, na kterých je zachycena skupina lidí krátce po vztyčení kříže. Původní příspěvky už jejich autoři smazali.

„O instalaci na vrcholové skále Vozky jsme se dozvěděli ze sociálních sítí v pondělí a přichází nám další podněty,“ oznámilo vedení Správy CHKO Jeseníky, které od turistů dostává stále další upozornění na kříž instalovaný na vrcholu Vozka. V úterý ráno na horu vyrazili strážci CHKO a zdokumentovali situaci. Ve spolupráci s vlastníkem pozemku, kterým jsou Lesy ČR, zahájila Správa CHKO šetření. Pracovníci Správy CHKO Jeseníky zdůraznili, že na instalaci dřevěného kříže na vrcholu Vozka nebylo Agenturou ochrany přírody ČR ani vlastníkem pozemků vydáno povolení.

Na dřevěný kříž Správu CHKO upozornili i členové Společnosti přátel Jeseníků. „Předpokládáme, že tímto činem došlo k hrubému porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Především jde ale o projev hrubé neúcty k divoké přírodě Jeseníků,“ uvedla Společnost přátel Jeseníků, podle které se na tuto lokalitu vztahuje nejpřísnější stupeň ochrany přírody.

Příspěvek o kříži na vrcholu Vozky vzbudil na Facebooku místy i vášnivou diskuzi. Většina diskuzních příspěvků počin kritizuje. Obyvatelka z nedaleké Ostružné naopak vyhlásila petici za zachování dřevěného kříže na skalnatém vrcholu hory Vozka.

Vozka se tyčí v první zóně chráněné krajinné oblasti a v ochranném pásmu národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. S nadmořskou výškou 1377 metrů je Vozka osmým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku.

Zdroj: https://www.novinky.cz/